VI kadencja
Interpelacja nr 4913
do ministra finansów
w sprawie zwolnienia z podatku VAT obiadów w stołówkach szkolnych
Szanowny Panie Ministrze! Kwestia dotycząca zasad opodatkowania podatkiem VAT usług stołówek szkolnych zawsze budziła i budzi wątpliwości. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 7 grudnia 2007 r. (I SA/Bk 528/07), w którym sąd uznał, że do usług edukacyjnych nie można zaliczyć usług stołówki szkolnej, a co za tym idzie, usługi te nie mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych w analogicznych sprawach w większości przypadków było odmienne niż to prezentowane przez sąd w powyższym wyroku. Chodzi o stołówki szkolne prowadzone bezpośrednio przez personel szkoły, a sprzedaż posiłków dokonywana jest wyłącznie na rzecz uczniów i pracowników tej szkoły. Dotychczas organy podatkowe kierowały się opinią Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, który uważa, że prowadzenie stołówki przez personel placówki oświatowej dla dzieci i pracowników placówki, pod warunkiem że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością wymienionej placówki oświatowej, należy klasyfikować w dziale PKWiU 80 Usługi w zakresie edukacji.
Sprawa ta jest o tyle ważna, że oddziałuje na najuboższe warstwy naszego społeczeństwa i skutkuje ceną obiadu w szkole. Wszak premier Donald Tusk zapowiadał uproszczenie i upowszechnienie dożywiania w szkołach.
Pytania:
Czy obecnie sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej, dotąd najczęściej uznawana za zwolnioną, będzie podlegać opodatkowaniu?
Czy przytoczony wyrok spowoduje zmianę dotychczasowego stanowiska organów podatkowych?
Czy podziela Pan Minister stanowisko, że sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej powinna być zakwalifikowana do usług edukacyjnych i tym samym należy zastosować zwolnienie przedmiotowe z VAT?
Z poważaniem
Poseł Barbara Bartuś oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 4 września 2008 r.