VI kadencja

Interpelacja w sprawie przywrócenia terminu składania przez akcjonariuszy PKE SA - spółki konsolidowanej, oświadczeń o zamiarze zamiany wszystkich posiadanych akcji na akcje spółki konsolidującej - Tauron Polska Energia SA

Interpelacja nr 12349

do ministra skarbu państwa

w sprawie przywrócenia terminu składania przez akcjonariuszy PKE SA - spółki konsolidowanej, oświadczeń o zamiarze zamiany wszystkich posiadanych akcji na akcje spółki konsolidującej - Tauron Polska Energia SA

   W okresie ostatnich dwóch miesięcy zwróciły się do mnie osoby posiadające akcje spółki konsolidowanej PKE SA chcące dokonać zamiany posiadanych akcji na rzecz spółki konsolidującej Tauron Polska Energia SA z prośbą o interwencję celem przywrócenia terminu do możliwości zamiany i złożenia odpowiedniego oświadczenia.

   Według wstępnej oceny ustaliłem, że takich akcjonariuszy, którzy posiadają akcje, jako byli pracownicy elektrowni wchodzących pod PKE SA w Katowicach, jest ok. 600 osób. Stawiają one zarzut, że nie dokonały zamiany akcji ze względu na brak wiadomości o planowanych zamianach. Osoby, które występują z prośbą o interwencję w przedmiotowej sprawie, to obecnie renciści i emeryci, którzy nie mają bliższego kontaktu z zakładem.

   W tej sytuacji pismem z dnia 17 września 2009 r. wystąpiłem do pana Dariusza Lubera, prezesa zarządu, dyrektora generalnego Tauron Polska Energia SA, ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice.

   Moim zdaniem, Tauron Polska Energia SA nie dotrzymała wymogu skutecznego powiadomienia wyżej wymienionych akcjonariuszy - mając na uwadze stan faktyczny sprawy i obowiązujące przepisy ustawy z 7 września 2007 r. o zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego, rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie sposobu określenia liczby akcji spółki konsolidującej podlegających zamianie i trybu dokonywania zamiany akcji lub prawa do akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej oraz obowiązku skutecznego powiadomienia wynikającego również z K.p.a.

   Pan prezes Dariusz Lubera w odpowiedzi na moją prośbę pismem z dnia 29 września 2009 r. powiadomił mnie, że zachowano zasady powiadomienia akcjonariuszy o zamianach, zawarte w wyżej cytowanych przepisach. Zaznaczam, że ustawodawca, jak i rozporządzenie Pana Ministra miały na celu, aby akcjonariusze dokonujący zamiany byli skutecznie powiadomieni o wymienionych czynnościach prawnych, a przede wszystkim, aby byli skutecznie powiadomieni o zamianach. Ta zasada skuteczności nie została zachowana, ponieważ, jak już wyżej zaznaczyłem, około 600 osób nie wiedziało o zamianach.

   Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Ministra o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie i przywrócenie terminów tym akcjonariuszom, którzy nie zostali skutecznie powiadomieni o terminie złożenia odpowiednich oświadczeń celem dokonania zamiany.

   Reasumując powyższe, nasuwają się następujące pytania:

   1. Dlaczego spółka konsolidująca nie powiadomiła skutecznie o terminie zamiany akcji wszystkich akcjonariuszy spółki konsolidowanej, tj. PKE SA, i z jakich powodów?

   2. Mając powyższe na uwadze, został naruszony podstawowy wymóg obowiązujący w UE, mianowicie równość podmiotu, a więc w tym przypadku występuje naruszenie prawa unijnego. Dlaczego spółka konsolidująca nie wzięła tego pod uwagę?

   3. Powyższe działanie spółki konsolidującej ze względu na duży zasięg szkodliwego działania (dotyczy ok. 600 osób) może być powodem w skutkach pojawienia się zjawisk korupcyjnych i to na szeroką skalę. Dlaczego tego przypadku nie wzięto pod uwagę?

   4. Jakie były bezpośrednie przyczyny pośpiesznego tempa dokonywania zamiany akcji i jaki był faktyczny cel takiego działania, jak również dlaczego prawie w całości pominięto obowiązek skutecznego powiadamiania wszystkich akcjonariuszy?

   Panie Ministrze! W mojej ocenie opartej na podstawie faktycznego biegu sprawy przywrócenie nowego terminu celem umożliwienia dokonania zamiany akcji i złożenia stosownego oświadczenia jest najlepszym rozwiązaniem powyższej sprawy. Rozszerzenie uprawnień ww. sposób było stosowane już w 2008 r. przez Ministra Skarbu Państwa.

   W przypadku braku akceptacji tego rozwiązania pokrzywdzeni akcjonariusze spółki konsolidowanej PKE SA zamierzają założyć stowarzyszenie i wystąpić z wnioskiem do prokuratury (w związku z podejrzeniem wystąpienia korupcji i zaistnienia przestępstwa) oraz do stosownych organów Unii Europejskiej z powodu naruszenia wymogu równości podmiotu.

   Oczekuję merytorycznej odpowiedzi na ww. pytania.

   Z poważaniem

   Poseł Jan Religa

   Warszawa, dnia 22 października 2009 r.