VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 3339
w sprawie zawodu masażysty
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Alicji Dąbrowskiej, przekazaną przy piśmie pana Krzysztofa Putry - wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 12 lutego br., znak: SPS-024-3339/09, dotyczącą wykonywania zawodu masażysty, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.
Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89) świadczenia zdrowotne mogą być udzielane przez zakłady opieki zdrowotnej oraz przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny lub przez grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek, położnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
W świetle art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej osobą wykonującą zawód medyczny jest osoba, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.
Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informuję, iż masaż leczniczy, jako świadczenie zdrowotne, może być wykonywany wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Jednocześnie informuję, iż zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 300, z późn. zm.) osoba zatrudniona w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych, powinna posiadać co najmniej wykształcenie średnie medyczne. Zgodnie z ww. rozporządzeniem przez wykształcenie średnie medyczne należy rozumieć tytuł zawodowy nadawany absolwentom publicznych szkół medycznych i niepublicznych szkół medycznych o uprawnieniach szkół publicznych. Natomiast przez wykształcenie wyższe medyczne należy rozumieć tytuł zawodowy nadawany absolwentom uczelni medycznych i podstawowych jednostek organizacyjnych innych uczelni, działających w dziedzinie nauk medycznych.
W związku z powyższym, w świetle ww. przepisów, kwalifikacje do wykonywania masażu jako świadczenia zdrowotnego, a tym samym umożliwiające wykonywanie zawodu w zakładach opieki zdrowotnej, posiada wyłącznie osoba, która ukończyła medyczne studium zawodowe w Polsce i uzyskała tytuł zawodowy technika masażysty bądź tytuł zawodowy technika fizjoterapii oraz osoba, która ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł licencjata lub magistra na kierunku fizjoterapia (lub innym równorzędnym). Do nadania tytułu zawodowego technika masażysty i wydania dyplomu uprawniona jest dwuletnia policealna szkoła publiczna lub niepubliczna posiadająca uprawnienia szkoły publicznej, kształcąca w tym zawodzie. Natomiast do nadania tytułu zawodowego licencjata lub magistra uprawniona jest uczelnia wyższa.
Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na fakt, iż aktualnie kształcenie fizjoterapeutów prowadzone jest wyłącznie na kierunku fizjoterapia w toku studiów wyższych pierwszego i drugiego stopnia. W związku z transformacją kształcenia likwidacji uległo kształcenie w zawodzie technik fizjoterapii, prowadzone w szkołach policealnych (publicznych lub niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych) na poziomie średnim. Ostatnia rekrutacja kandydatów do szkół prowadzących kształcenie w zawodzie technika fizjoterapii odbyła się w roku szkolnym 2004/2005 i prowadzona była do zakończenia cyklu kształcenia. Należy jednak zaznaczyć, iż osoby, które ukończyły policealną szkołę medyczną kształcącą w zawodzie technik fizjoterapii i uzyskały tytuł zawodowy technika fizjoterapii, niezależnie od transformacji kształcenia w zawodach medycznych, posiadają kwalifikacje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Jednocześnie informuję, iż już od roku 1979 kwalifikacje do wykonywania ww. zawodu można było uzyskać na wyodrębnionym kierunku studiów rehabilitacja ruchowa, który w roku 1997 przekształcono na kierunek fizjoterapia. Mając na uwadze powyższe, pragnę zwrócić uwagę, iż od roku 1979 uczelnie prowadzące kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu fizjoterapeuty powinny prowadzić studia na kierunku rehabilitacja ruchowa, a od roku 1997 na kierunku fizjoterapia.
Wobec powyższego ukończone kursy masażu nie dają uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie masażu w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Osoby posiadające ukończone kursy z zakresu masażu mogą prowadzić działalność związaną z realizacją usług dla ludności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w oparciu o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885, z późn. zm.) w ramach działu 96.04.Z Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej, obejmującego działalność usługową łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp., mająca na celu poprawę samopoczucia.
Należy jednocześnie zaznaczyć, iż podklasa ta nie obejmuje:
- masaży i terapii leczniczych sklasyfikowanych w 86.90.A;
- działalności klubów i obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (centra fitness) i kulturystyce, sklasyfikowanej w 93.13.Z.
Jednocześnie informuję, iż prowadzenie działalności usługowej niebędącej udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.). Należy jednakże podkreślić, iż w zakres działalności nie mogą wchodzić czynności zastrzeżone dla innych zawodów.
Mając na uwadze powyższe, pragnę podkreślić, iż opracowany w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia zapewni dostęp do wykonywania świadczeń zdrowotnych tylko profesjonalistom legitymującym się nabyciem kwalifikacji zawodowych w regulowanym systemie kształcenia.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Mariola Dwornikowska
Warszawa, dnia 5 marca 2009 r.