VI kadencja
Zapytanie nr 2665
do ministra finansów
w sprawie interpretacji art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług
Panie Ministrze! W dniu 1 stycznia 2008r. weszła w życie zmiana Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (VAT). Zmiana dotyczy art. 43 pkt 14 w rozdziale 2 ustawy, który brzmi:
˝1. Zwalnia się od podatku (...)
14) świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych˝. (Dz. U. z 2007 r. Nr 192, poz.1382).
Problem polega na różnej interpretacji tego przepisu przez organy skarbowe, bo o ile chodzi o dentystów i techników dentystycznych prowadzących działalność jednoosobowo na własny rachunek jako osoby fizyczne, wtedy wg organów podatkowych ma miejsce zwolnienie ustawowe z VAT-u. Jeśli jednak chodzi o spółki cywilne świadczące identyczne usługi protetyczne, wtedy stawka podatku VAT wynosi 22%.
Dochodzi więc do sytuacji w której forma prowadzenia działalności powoduje jaskrawą różnicę w traktowaniu podatników działających w branży protetycznej w zakresie podatku VAT.
W związku z tym pragnę zadać pytanie:
Czy w związku z powyższą sytuacją Ministerstwo Finansów planuje przedstawić jednoznaczną wykładnię przepisu ustawy o podatku od towarów i usług w artykule, który zwalnia od podatku VAT nie tylko dentystów oraz techników prowadzących ww. działalność samodzielnie, ale również tych, którzy prowadzą działalność taką samą co do przedmiotu, ale w formie spółek cywilnych?
Poseł Adam Wykręt
Bielsko-Biała, dnia 20 października 2008 r.