VI kadencja

Interpelacja w sprawie wymogu podpisywania faktur elektronicznych bezpiecznym podpisem elektronicznym

Interpelacja nr 16618

do ministra gospodarki

w sprawie wymogu podpisywania faktur elektronicznych bezpiecznym podpisem elektronicznym

   Szanowny Panie Ministrze! W przypadku wystawiania faktury w formie papierowej nie ma obowiązku podpisania ani stemplowania takiego dokumentu. Wynika to z art. 229 dyrektywy 2006/112/UE, która zabrania państwom członkowskim wprowadzania wymogu podpisywania faktur.

   Jednak aby wystawić fakturę w formie elektronicznej, wymagany jest podpis elektroniczny. W tej chwili jest niezbędny tzw. kwalifikowany podpis elektroniczny, który jest wydawany przez uprawniony ośrodek certyfikujący. Aby wyrobić i stosować taki podpis, należy spełnić szereg restrykcyjnych wymogów. Taki podpis kosztuje kilkaset złotych i wydają go tylko cztery firmy. Dlatego wystawianie faktur w formie elektronicznej wiąże się z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami dla przedsiębiorcy. Aktualnie w Polsce podpis elektroniczny jest wykorzystywany na ograniczoną skalę, natomiast jego wdrożenie i stosowanie między przedsiębiorcami jest nieopłacalne i niepraktyczne.

   Ponieważ papierowa faktura nie wymaga żadnego podpisu ani pieczątki, to przesyłanie takiej faktury w formie elektronicznej nie wiąże się z żadnym dodatkowym ryzykiem nadużyć. Zastosowanie (wykorzystanie) powszechnie stosowanego w mailach podpisu cyfrowego (np. PGP lub GPG) wystarczająco zabezpiecza odbiorcę przed jakimikolwiek modyfikacjami powstałymi po wysłaniu takiej faktury.

   W większości krajów UE, umożliwiając przesyłanie faktur w formie elektronicznej, nie wprowadza się żadnych dodatkowych wymogów związanych z podpisywaniem faktur, zaś konieczność stosowania podpisu elektronicznego utrudnia korzystanie z formy elektronicznej (szczególnie dotyczy to faktur wystawianych dla konsumentów, a nie innych firm). Powszechniejsze stosowanie faktur w formie elektronicznej pozwoliłoby ograniczyć koszty przedsiębiorców i przyczyniłoby się do lepszej kondycji polskiej gospodarki.

   W związku z powyższym uważam, że należy wprowadzić możliwość wystawiania faktur w formie elektronicznej bez dodatkowego podpisu elektronicznego. W czasie przesyłania (np. mailem) faktura powinna być natomiast zabezpieczona standardowo stosowanym podpisem cyfrowym (np. PGP lub GPG, które są powszechnie używane w poczcie elektronicznej).

   Dlatego zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:

   1. Czy ministerstwo planuje zlikwidowanie wymogu podpisywania e-faktur certyfikowanym podpisem elektronicznym, który jest cyfrowym odpowiednikiem podpisu bądź pieczątki - a te na fakturach papierowych nie są wymagane?

   2. Jeśli nie, to jakie są przesłanki do utrzymania tego wymogu?

   Z poważaniem

   Poseł Michał Jaros

   Warszawa, dnia 24 maja 2010 r.