VI kadencja
Interpelacja nr 21893
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie pomocy w usunięciu zniszczeń popowodziowych udzielonej przez rząd samorządowi i mieszkańcom gm. Nowy Korczyn w woj. świętokrzyskim
Szanowny Panie Ministrze! Działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199; Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135, Dz. U. z 2005 r. Nr 48, poz. 446; Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708), proszę Pana Ministra o przedstawienie informacji na temat dotychczas udzielonej przez rząd samorządowi i mieszkańcom gm. Nowy Korczyn w woj. świętokrzyskim pomocy w usunięciu zniszczeń popowodziowych oraz o konieczności podjęcia wspólnie z władzami samorządowymi działań zabezpieczających na przyszłość gm. Nowy Korczyn przed kolejnymi powodziami.
Szanowny Panie Ministrze! W wyniku zeszłorocznej powodzi znacząco ucierpiały czterdzieści dwie gminy świętokrzyskie położone na terenach dwunastu powiatów. Do dziś w naszym województwie są odczuwalne ubiegłoroczne skutki kataklizmu. Powódź poczyniła znaczne szkody w infrastrukturze, obiektach użyteczności publicznej oraz w prywatnych zabudowaniach i gospodarstwach. Do dziś wiele rodzin mieszka w mieszkaniach zastępczych udostępnionych przez samorządy. Rodziny po miesiącach udręki potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Niestety, dopóki zniszczenia nie zostaną usunięte i nie będą odbudowane ich gospodarstwa, ich byt jest niepewny, gdyż nie mogą się usamodzielnić.
Zarówno dla nich, jak i samorządów potrzebna jest rządowa pomoc. Ważne jest szybkie rozwiązanie problemów bieżących, jednak kiedy co kilka lat występują powodzie, a w ich efekcie powstają kolejne zniszczenia, na których usunięcie ogromne wydatki ponoszą mieszkańcy i samorządy tych gmin oraz całe nasze społeczeństwo, konieczne jest podjęcie działań, które zabezpieczą te gminy na przyszłość przed powodziami. Kosztów realizacji tych przedsięwzięć gminy nie są w stanie same udźwignąć. I w tym zakresie również nieodzowna jest pomoc rządu.
Od tempa usunięcia zniszczeń na zalewanych terenach zależy bezpieczeństwo mieszkańców. Zbliża się lipiec, czas największych w Polsce opadów deszczu. Przed tym okresem na terenach powodziowych muszą być wykonane prace związane z odbudową i zabezpieczeniem terenów powodziowych. Rodziny dotknięte powodzią w ubiegłych latach obawiają się powrotu wielkiej wody, dlatego tak ważne jest, aby pomoc była im udzielona możliwie jak najszybciej i jak najszybciej zostały przekazywane pieniądze potrzebującym.
Wciąż do mojego biura poselskiego docierają sygnały o wydłużających się pracach przy usuwaniu zniszczeń. Najczęstszym powodem niezakończenia prac jest brak środków finansowych.
Wobec opisanej powyżej sytuacji proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1. Na jaką kwotę ogółem oszacowano straty powodziowe w Nowym Korczynie, w tym ile rodzin uznano za poszkodowane i wymagające pomocy i na jaką wartość ich szkody zostały oszacowane?
2. O jaką kwotę wnioskowała do rządu gmina Nowy Korczyn na odbudowę zniszczeń popowodziowych, a o jaką kwotę wnioskowała dla rodzin potrzebujących pomocy?
3. W jakiej kwocie dotychczas rząd udzielił pomocy gminie na usuwanie skutków powodzi, na odbudowę infrastruktury i pomoc mieszkańcom?
4. Czy i na jaką pomoc mogą jeszcze w bieżącym roku liczyć gmina i jej mieszkańcy?
5. Jaką pomoc od rządu otrzyma gmina Nowy Korczyn dla skutecznego zabezpieczenia mieszkańców gminy przed kolejnymi powodziami?
Wnoszę o poinformowanie mnie, jakie działania podjął Pan Minister w przedmiotowej sprawie.
Z wyrazami szacunku
Poseł Maria Zuba
Warszawa, dnia 25 marca 2011 r.