VI kadencja
Interpelacja nr 1177
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze
Szanowny Panie Ministrze! Komisja ekspertów ds. uprawnień do obniżonego wieku emerytalnego osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze przygotowała projekt wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. W wykazie tym uwzględniono tylko prace przy ręcznym zestawianiu surowców i ręcznym formowaniu wyrobów szklanych w hutnictwie szkła. Zadaniem Zarządu Międzyzakładowego NSZZ Pracowników Krośnieńskich Hut Szkła Krosno SA w wykazie pominięto wiele stanowisk pracy w Krośnieńskich Hutach Szkła Krosno SA i Krosglass SA, które do tej pory były i powinny nadal znajdować się w wykazie prac o szczególnych warunkach, gdyż pracownicy pracujący na stanowiskach związanych z wytwarzaniem szkła narażeni są na takie same szkodliwe czynniki (wysoka temperatura, hałas, zapylenie, promieniowanie podczerwone, gorący mikroklimat) jak hutnicy czy zestawiacze surowców.
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. z późniejszymi zmianami oraz zarządzenia nr 7 ministra przemysłu chemicznego i lekkiego z dnia 7 lipca 1987 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w zakładach pracy resortu przemysłu chemicznego i lekkiego w wykazie ˝A˝ stanowisk pracy w Krośnieńskich Hutach Szkła Krosno SA, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, znalazły się 94 stanowiska. Natomiast w wykazie ˝A˝ pracowników pracujących w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Świadczeń Społecznych znalazło się 27 stanowisk w zespołach formujących szkło (dział XIII wykazu). W obecnym wykazie pozostały tylko 2 stanowiska. Bulwersujący jest fakt, że z wykazu wykreślono stanowiska związane z formowaniem i przetwórstwem włókna szklanego, na których obowiązują urlopy profilaktyczne.
Wobec powyższego prosimy Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1. Dlaczego nowy wykaz nie uwzględnia wielu stanowisk, na których występuje duża uciążliwość pracy - trudno bowiem dopracować do obecnie obowiązującego wieku emerytalnego?
2. Dlaczego żadna z komisji eksperckich nie konsultowała się choćby z lekarzami sprawującymi bezpośrednią opiekę nad pracownikami?
3. Co Pan Minister zamierza zrobić, aby wykaz wychodził naprzeciw zagrożeniom na stanowiskach pracy, tak aby jego kształt bardziej odpowiadał rzeczywistości?
Z poważaniem
Posłowie Tomasz Kamiński
i Wojciech Pomajda
Warszawa, dnia 7 lutego 2008 r.