VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 5117
w sprawie złagodzenia wymogów dla posiadaczy broni gazowej
Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 30 października 2009 r. (sygn. SPS-024-5117/09) przekazującego zapytanie posła na Sejm RP pani Jolanty Szymanek-Deresz w sprawie złagodzenia wymogów dla posiadaczy broni gazowej uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Na wstępie pragnę zauważyć, iż zarówno na gruncie uprzednio obowiązującej ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43, z późn. zm.), jak i ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, z późn. zm.), posiadanie broni gazowej wymagało i wymaga uzyskania pozwolenia wydanego przez odpowiednie organy państwowe. Ustawa z 1999 r. zaostrzyła jedynie wymogi w stosunku do posiadaczy broni gazowej.
Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą broń gazowa została zaliczona do broni palnej, a warunkiem niezbędnym wydania pozwolenia na nią oraz na każdy inny rodzaj broni jest przedłożenie orzeczeń lekarskich i psychologicznych, o których mowa w art. 15 ust. 3, oraz zdanie egzaminu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Z uwagi na fakt, że ustawa ta zachowała ważność pozwoleń wydanych w trybie ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni i amunicji, jej przepisy stosuje się także do posiadaczy broni, którzy pozwolenia na broń uzyskali w trybie ustawy z 1961 r., co oznacza, że osoby mające pozwolenie na broń gazową zobowiązane są do przedstawienia właściwemu organowi Policji raz na 5 lat aktualnego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego potwierdzającego, że mogą dysponować bronią. Osoby te musiały dostosować sposób przechowywania broni do aktualnych regulacji, mają do nich zastosowanie wszystkie przepisy ustawy o broni i amunicji z 1999 r., co w przypadku broni gazowej może wydawać się zbyt rygorystyczne.
Mając na uwadze powyższe, w projekcie nowej ustawy o broni i amunicji, który przygotowany został w Komendzie Głównej Policji, broń gazowa znalazła się poza reglamentacją, a więc jej posiadanie nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia ani dokonania rejestracji przez właściwy organ Policji.
Projekt ustawy znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Witold Drożdż
Warszawa, dnia 25 listopada 2009 r.