VI kadencja
Interpelacja nr 10716
do ministra kultury i dziedzictwa narodowego
w sprawie stanu zabytków kultury polskiej we Lwowie
W dniu 5 lipca 2009 r. po raz piętnasty na Jasnej Górze spotkali się Kresowianie z całego świata. W uroczystościach zorganizowanych przez Światowy Kongres Kresowian i Kresowy Ruch Patriotyczny uczestniczyło ponad tysiąc osób. Do Częstochowy przyjechali przedstawiciele oddziałów Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Wołynia, Podola i Polesia, reprezentanci organizacji kresowych działających poza granicami Polski, m.in. z Florydy, Nowego Jorku, Ottawy. Punktem kulminacyjnym zjazdu było Forum Kresowe poświęcone problemom, z jakimi borykają się Polacy mieszkający za wschodnią granicą. W tym kontekście uczestnicy poruszyli między innymi temat dewastacji polskiego dorobku kulturalnego dokumentującego 700-letnią obecność Polski na ziemi ukraińskiej, na której wszakże nadal zamieszkuje kilkaset tysięcy naszych rodaków. Tego typu działalność szczególnie widoczna jest we Lwowie. Bezpowrotnie zniszczono tamtejszy rynek. Ulica Ruska i Plac Katedralny także zostały częściowo zniszczone podczas przygotowań do świętowania jubileuszu 750-lecia Lwowa. Na ul. Fiodorowa i placu przed kościołem dominikańskim stary autentyczny bruk zalano betonem. W czerwcu 2006 r. zrównano z ziemią zabytkową, wybudowaną w 1787 r. szkołę św. Zofii. Bilans wszystkich strat jest trudny do oszacowania.
Doceniając troskę Kresowian, pragnę podkreślić, że w pełni podzielam ich zdanie o konieczności zapewnienia skutecznej ochrony zabytkom dokumentującym 700-letnia obecność Polski na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.
Mając powyższe informacje na uwadze, zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy kierowany przez Pana resort podjął konkretne działania mające na celu ochronę dóbr kultury polskiej znajdujących się na terenie Lwowa?
2. Czy MKiDN przewiduje podjęcie ścisłej współpracy w dziedzinie ochrony zabytków z odpowiednimi partnerami ukraińskimi?
3. Czy ministerstwo zagwarantowało odpowiednie środki na pomoc i ewentualne finansowanie prac konserwatorskich prowadzonych przez mieszkających we Lwowie Polaków, a w szczególności przez posługujących w tamtejszych kościołach księży katolickich?
Z poważaniem
Poseł Wojciech Szarama
Bytom, dnia 8 lipca 2009 r.