VI kadencja

Zapytanie w sprawie uprawnień funkcjonariuszy Policji podejmujących interwencję w przypadku zakłócania spoczynku nocnego

Zapytanie nr 5344

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie uprawnień funkcjonariuszy Policji podejmujących interwencję w przypadku zakłócania spoczynku nocnego

   Szanowny Panie Ministrze! Bardzo często do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby, które skarżą się na brak możliwości wyegzekwowania obowiązku zachowania ciszy nocnej i niezakłócania spoczynku nocnego. Podnoszą one, że mimo kilkukrotnych interwencji Policji imprezy generujące hałas i zakłócające spoczynek nocny trwają dalej. Nie skutkują pouczenia funkcjonariuszy Policji ani nakładane na organizatorów mandaty. Mimo podejmowanych przez policjantów działań hałas nie zmniejsza się i dalej uniemożliwia spoczynek nocny.

   Zakłócanie spoczynku nocnego oprócz tego, że godzi w zachowanie porządku publicznego oraz w przepisy prawa wykroczeń, może wywołać różne niekorzystne konsekwencje dla zdrowia. Lekarze zwracają uwagę, że skutkami zakłóconego snu i nadmiernego hałasu mogą być zmiany akcji serca, ciśnienia krwi i rytmu oddychania, co może doprowadzić w rezultacie do zawału serca. Ponadto zakłócanie spoczynku nocnego może spowodować powikłania neurologiczne.

   W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o szczegółową odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy interweniujący funkcjonariusze Policji mogą w przypadku uporczywego zakłócania spoczynku nocnego nakazać zakończenie imprezy, która generuje hałas?

   2. Jak powinna przebiegać interwencja funkcjonariuszy Policji w przypadku zakłócania spoczynku nocnego?

   3. Jakie środki podejmuje Policja, aby doprowadzić do stanu zgodnego z prawem w przypadku zgłoszenia zakłócenia spoczynku nocnego?

   4. Czy istnieją w Policji akty wewnętrzne, które regulują sposób interwencji w przypadku zgłoszenia zakłócania spoczynku nocnego?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Krzysztof Brejza

   Inowrocław, dnia 16 listopada 2009 r.