VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na interpelację nr 21860
w sprawie planowanej sprzedaży francuskiej firmie EDF spółki ENEA SA
W odpowiedzi na interpelację poselską pana prof. Mariana Filara z dnia 21 marca 2011 r. w sprawie planowanej sprzedaży francuskiej firmie EDF spółki ENEA SA uprzejmie informuję, co następuje.
Działania ministra skarbu państwa w obszarze prywatyzacji sektora elektroenergetycznego stanowią konsekwencję określonych dokumentów rządowych (˝Program dla elektroenergetyki˝, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 28 marca 2006 r., ˝Plan prywatyzacji na lata 2008-2011˝, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 22 kwietnia 2008 r., jego aktualizacja - ˝Kluczowe spółki do prywatyzacji w latach 2009-2010˝, przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 11 sierpnia 2009 r, oraz dokument rządowy ˝Polityka energetyczna Polski do 2030 r.˝ wraz ze zmianą przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 29 września 2010 r.).
W ˝Polityce energetycznej Polski do 2030 r.˝ w rozdziale 3 ˝Wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii˝ podpunkt 3.1.2 ˝Wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej oraz ciepła˝ - dla realizacji powyższego celu wskazano jedynie dwie spółki: PGE Polska Grupa Energetyczna SA i Tauron Polska Energia SA, w których Skarb Państwa utrzyma większościowy lub kontrolny pakiet akcji na poziomie pozwalającym zachować władztwo korporacyjne.
Minister skarbu państwa, dokonując wyboru ścieżki prywatyzacyjnej, uwzględnia nie tylko interes Skarbu Państwa, ale również interes spółki. W przypadku ENEA SA rozważana była decyzja sprzedaży akcji inwestorowi branżowemu. Istotnym czynnikiem, który za tym przemawiał, był fakt, iż branżowy inwestor strategiczny posiadający wiedzę, doświadczenie oraz zaplecze badawcze może zagwarantować dostęp do najnowocześniejszych technologii. Realizując wynikające z umowy zobowiązania inwestycyjne, może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa, co leży zarówno w interesie inwestora, jak też w interesie Skarbu Państwa oraz w interesie spółki i jej pracowników, a przede wszystkim w interesie ostatecznych odbiorców energii. Rozproszenie kapitału na giełdzie utrudniłoby realizację potrzeb inwestycyjnych spółki, które w przypadku ENEA SA są kluczowe również z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
W odniesieniu do prowadzonego procesu sprzedaży akcji spółki uprzejmie informuję, iż minister skarbu państwa podjął decyzję o zamknięciu procesu prywatyzacji bez rozstrzygnięcia. Przy sprzedaży 51% akcji ENEA SA, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, MSP kierowało się maksymalizacją ceny. Priorytetowo traktowane były również kwestie zachowania operacyjnej integralności ENEA SA, utrzymania przejrzystej struktury właścicielskiej oraz rozwoju mocy wytwórczych w Elektrowni Kozienice SA, co wpisuje się w politykę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wszystkie złożone oferty zostały poddane dogłębnej analizie, a czas trwania transakcji został wydłużony ze względu na intensywne negocjacje dotyczące ww. priorytetów operacyjnych i inwestycyjnych. Minister skarbu państwa nie zdecydował się na przyjęcie żadnej ze złożonych ofert, ponieważ nie były one korzystne dla Skarbu Państwa. W procesie negocjacji, rozpoczętym 28 czerwca 2010 r., uczestniczyło kilku potencjalnych inwestorów. W pierwszej fazie negocjacji część ofert została odrzucona ze względu na poważne wątpliwości dotyczące zachowania integralności spółki, kontroli nad nią oraz bezpieczeństwa finansowania transakcji. W ostatnim etapie rozmowy z potencjalnym inwestorem nie zostały sfinalizowane ze względu na kwestię zobowiązań inwestycyjnych dotyczących Elektrowni Kozienice. ENEA SA pozostaje spółką giełdową, realizującą własny program inwestycyjny, w tym budowę nowych mocy wytwórczych w Elektrowni Kozienice. Minister skarbu państwa jako główny akcjonariusz będzie oczekiwał przyspieszenia realizacji tego programu inwestycyjnego. MSP planuje otwarcie na nowo procesu prywatyzacji spółki w momencie, kiedy ta inwestycja stanie się integralną i niepodważalną częścią funkcjonowania przedsiębiorstwa ENEA SA.
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 20 kwietnia 2011 r.