VI kadencja

Interpelacja w sprawie rynku cukru w Polsce i kampanii 2008/2009 zmniejszającej limit produkcyjny cukru

Interpelacja nr 8125

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie rynku cukru w Polsce i kampanii 2008/2009 zmniejszającej limit produkcyjny cukru

   Od 2006 r. rynek cukru we wszystkich krajach zjednoczonej Europy kształtowany jest przez reformę, w wyniku której w naszym kraju podjęto w roku ubiegłym drastyczne kroki zmierzające do zredukowania produkcji cukru i izoglukozy w ilości 149 936 ton. Tylko w Krajowej Spółce Cukrowej zredukowano produkcję o ok. 53 tys. ton cukru. Konsekwencją owego działania była likwidacja Cukrowni Brześć Kujawski, Cukrowni Lublin, jak również Cukrowni Łapy, łącznie z likwidacją ich rejonów kontraktacyjnych. Zgodnie z Pana zapewnieniami (pismo MSP/DNWiPIV/1644/2008 z dnia 21.04.2008 r.) otwarto fundusz restrukturyzacji oferujący wsparcie finansowe w przypadku zaniechania na stałe uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru. Wielu plantatorów skorzystało z tej propozycji, co spowodowało zmniejszenie aż o ponad 25% powierzchni gruntów przeznaczonych pod uprawy buraków cukrowych w odniesieniu do powierzchni realizującej kampanię 2006/2007.

   Paradoksem zaistniałej sytuacji na rynku cukru w Polsce jest obecne zagrożenie, że w kampanii 2008/2009 krajowy limit produkcji cukru nie zostanie wykonany.

   Właściciele cukrowni z powodu braku rodzimej produkcji buraków zmuszeni są do wyprodukowania części kwoty cukrowej w innych krajach europejskich lub sprowadzania z innych krajów buraków do rodzimej produkcji cukru. Przy czym podkreślenia wymaga fakt, że opłacalność produkcji buraków spadła. Za buraki plantatorom z zagranicy producenci polscy płacą więcej niż polskim plantatorom. W efekcie podjętych działań resortu rolnictwa w zakresie reformy rynku cukru w Polsce największe problemy z pozyskaniem surowca do produkcji cukru były na Lubelszczyźnie. Być może jedynym rozwiązaniem zabezpieczającym ciągłość kampanii cukrowych na Lubelszczyźnie będzie transport buraków z woj. kujawsko-pomorskiego.

   W związku z powyższym proszę o precyzyjną i wyczerpującą odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy w Pana ocenie reforma rynku cukru w Polsce powiodła się?

   2. Jakie działania zamierza Pan podjąć, aby zwiększyć opłacalność produkcji buraków cukrowych naszym rolnikom?

   3. Jakie zamierza Pan podjąć działania, aby w przyszłej kampanii nie dopuścić ponownie do kupna buraków cukrowych i produkcji części kwoty cukru w innych krajach członkowskich?

   4. Czy nadal uważa Pan za słuszną podjętą decyzję o zlikwidowaniu Cukrowni Brześć Kujawski zlokalizowanej w woj. kujawsko-pomorskim?

   Poseł Marzenna Drab

   Warszawa, dnia 12 lutego 2009 r.