VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie uznawania czeskich i słowackich docentur za polskie habilitacje

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 4355

w sprawie uznawania czeskich i słowackich docentur za polskie habilitacje

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Artura Górskiego (pismo z dnia 21 lipca 2008 r., znak SPS-023-4355/08) w sprawie uznawania czeskich i słowackich tytułów docenta za równoważne z polskim stopniem doktora habilitowanego na podstawie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni i tytułów uzyskanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Słowackiej oraz umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadania stopni i tytułów uzyskanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Umowa międzyrządowa z Republiką Słowacką została podpisana w dniu 18 lipca 2005 r. i weszła w życie 1 lutego 2006 r. Tekst umowy powstał w wyniku prowadzonych w latach 1998-2005 negocjacji z partnerem słowackim oraz konsultacji wewnątrzresortowych i międzyresortowych. Umowa międzyrządowa z Republiką Czeską została podpisana dnia 16 stycznia 2006 r. i weszła w życie 1 listopada 2006 r. Tekst umowy powstał w wyniku prowadzonych w latach 2000-2006 negocjacji z partnerem czeskim oraz konsultacji wewnątrzresortowych i międzyresortowych.

   Na podstawie art. 217 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) osoby zainteresowane mogą wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia stwierdzającego równoważność dyplomu/dokumentu uzyskanego w Republice Słowackiej lub Republice Czeskiej z odpowiednim polskim dyplomem/dokumentem wydawanym w Rzeczypospolitej Polskiej.

   Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowało pismo do Strony słowackiej z wnioskiem o powołanie przewidzianej w art. 11 umowy wspólnej polsko-słowackiej komisji ekspertów. Zadaniem komisji ma być rozstrzyganie wszelkich kwestii wymagających uzgodnień, a także aktualizowanie tabeli porównawczej (załącznika do umowy). Prace w ramach komisji będą zatem okazją do wyjaśnienia wszelkich problemów wynikających ze stosowania umowy. Powołanie analogicznej komisji przewiduje umowa zawarta z Republiką Czeską.

   Ponadto wyjaśniam, iż Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie posiada informacji dotyczących zatrudniania na stanowisku profesora osób, które uzyskały tytuł naukowy docenta w Czechach bądź na Słowacji.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Grażyna Prawelska-Skrzypek

   Warszawa, dnia 5 sierpnia 2008 r.