VI kadencja
Interpelacja nr 23906
do ministra sportu i turystyki
w sprawie włączenia dyscypliny żużla i kartingów do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży
Szanowny Panie Ministrze! Żużel i karting to dyscypliny sportowe, które przez wiele lat były niszowymi sportami. Jednak obraz ten z roku na rok zmienia się. Odpowiednie zaplecze medialne, marketingowo-reklamowe sprawia, iż żużel jak i karting cieszą się coraz większym uznaniem wśród społeczeństwa.
W dniu 16 lipca br. na stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim żużlowa reprezentacja Polski po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Świata. Drużyna z Polski w finale pokonała zespoły z Australii, Danii i Szwecji. W składzie ˝złotego zespołu˝ znaleźli się: Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel, Piotr Protasiewicz, Janusz Kołodziej, Tomasz Gollob pod wodzą trenera Marka Cieślaka. Wszyscy zawodnicy to utalentowani i uznani sportowcy na arenie międzynarodowej.
Tomasz Gollob w ubiegłym roku zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Jarosław Hampel w tych samych rozgrywkach zdobył tytuł wicemistrza świata. Janusz Kołodziej, najmłodszy z piątki żużlowców, na swoim koncie ma już tytuł aktualnego Indywidualnego Mistrza Polski oraz starty w rozgrywkach Grand Prix, czyli wśród szesnastu najlepszych zawodników świata. Tegoroczny finał Drużynowego Pucharu Świata oglądało na stadionie blisko dwadzieścia tys. kibiców.
Reprezentacja Polski juniorów na swoim koncie ma również już kilkanaście spektakularnych sukcesów. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Polska drużyna dotychczas aż pięciokrotnie stawała na najwyższym podium w rozgrywkach drużynowych mistrzostw świata juniorów. Dopiero w 2010 r. dominacja Polaków została przerwana przez reprezentację Danii, a sami Polacy uplasowali się na trzecim stopniu podium, z brązowym medalem. W drużynie juniorskiej, która podobnie jak reprezentacja seniorów prowadzona jest przez trenera Marka Cieślaka, znajdują się utalentowani zawodnicy. Chłopcy liczą od 16 do 19 lat, a zdarza się, że stają się kluczowymi zawodnikami w swoich drużynach, gdzie na co dzień startują. Na równi konkurują na torze ze swoimi doświadczonymi i starszymi o kilkanaście lat kolegami. Co jest ważne i warte podkreślenia to fakt, iż te wszystkie sukcesy zawodnicy odnoszą tylko i wyłącznie nakładem sponsorów, ale i przede wszystkim własnym. Młodzi adepci sportu żużlowego na samym początku swojej kariery muszą łożyć pieniądze z własnego budżetu. Dopiero po zdaniu licencji mogą liczyć na granty ze strony klubu, który reprezentują, sponsorów, ale w dalszym ciągu też ze strony swojej rodziny.
W podobnej sytuacji jest karting w Polsce. Zawodnicy odnoszą spektakularne sukcesy w tej dyscyplinie sportowej. Z powodzeniem startują w zawodach na arenie polskiej, jak i międzynarodowej. Od pewnego czasu cyklicznie odbywają się starty rangi mistrzostw Polski, które skupiają uznanie wśród kibiców. Sprawia to, iż coraz więcej mówi się o tym sporcie, staje się on z każdym miesiącem popularniejszy. Warto mieć na uwadze, że sport, jakim jest karting, może być przepustką do dalszej kariery sportowej. To właśnie na kartingu swoje przygody rozpoczynali Robert Kubica, jedyny jak na razie polski kierowca F1, czy inny młody, ale szalenie utalentowany kierowca F3 Kuba Giermaziak.
Dzięki kartingowi młodzi chłopcy mogą określić swoje umiejętności i myśleć o dalszym rozwijaniu swojej kariery zawodniczej. Podobnie jak w żużlu, głównym źródłem finansowania jest rodzina oraz drobni sponsorzy. To na barkach rodziny w głównej mierze spoczywa obowiązek finansowania swoich dzieci, które startują w rozgrywkach kartingowych. Za kartingiem przemawiają takie fakty, jak duża ilość torów kartingowych w Polsce, czy też sama widowiskowość zawodów. Głównym problemem, z którym borykają się działacze, to stały brak sponsorów. Niemniej nie zraża to ludzi związanych z kartingiem i stawiają sobie za cel priorytetowy chęć wdrażania nowoczesnych metod szkolenia sportowego i analizę ich wyników.
Zgodnie z art 2 pkt 1 ˝Organy administracji rządowej tworzą warunki organizacyjne do rozwoju sportu kwalifikowanego i mogą wspierać finansowo jego rozwój˝ oraz pkt 2 ˝jednostki samorządu terytorialnego mogą wspierać, w tym finansowo, rozwój sportu kwalifikowanego˝. W Polsce od kilkunastu lat działa program współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Program ten sprawia, iż dzieci i młodzież z budżetu państwa otrzymują dofinansowanie za zdobyte punkty i osiągnięte sukcesy. Ze zdobytych przeze mnie informacji wynika, iż dyscypliny sportowe jak karting i żużel nie były nigdy wpisane w program współzawodnictwa dzieci i młodzieży.
Wobec powyższego proszę o udzielnie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy żużel i karting zostaną w najbliższym czasie objęte współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży?
2. Czy w przeszłości były podejmowane działania przez związki sportowe zmierzające do objęcia przedmiotowych dyscyplin sportowych współzawodnictwem sportowym dzieci i młodzieży?
Z wyrazami szacunku
Posłowie Łukasz Borowiak
i Klaudiusz Balcerzak
Warszawa, dnia 25 lipca 2011 r.