VI kadencja

Interpelacja w sprawie utrudnień dla polskich przedsiębiorców w nawiązaniu współpracy handlowej z Białorusią

Interpelacja nr 8085

do ministra spraw zagranicznych

w sprawie utrudnień dla polskich przedsiębiorców w nawiązaniu współpracy handlowej z Białorusią

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatele Republiki Białoruś mogą wjeżdżać, przebywać i podróżować tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ważnych paszportów i wiz. Zasady wjazdu i pobytu obywateli białoruskich zostały określone w Umowie z 21 grudnia 2007 r. zawartej między Rządem RP a Rządem RB o ruchu osobowym. Podstawą do wydania wizy jest: przedstawienie przez osobę ubiegającą się o wizę ubezpieczenia medycznego dokumentów potwierdzających cel podróży oraz posiadanie środków na utrzymanie, zakwaterowanie i powrót. Wizy uprawniają do pobytu na terytorium danego państwa do 180 dni w ciągu roku od daty pierwszego wjazdu (90 dni w ciągu 6 miesięcy). W przypadku kontaktów gospodarczych i handlowych podstawą ubiegania się o wizę i jednocześnie podstawą udokumentowania celu przyjazdu do Polski może być zaproszenie od przedsiębiorstwa na rozmowy handlowe. Jest to szczególnie istotny element w odniesieniu do nowych podmiotów gospodarczych, które nie posiadają faktur zaświadczających o relacjach biznesowych. Ze względu na współpracę gospodarczą z białoruskimi firmami poprzez zaproszenie istnieje możliwość nawiązania dalszych kontaktów w Polsce.

   Zawarte w ustawie o cudzoziemcach (Dz. U. 2003 Nr 128, poz. 1176, z późn. zm.) regulacje pozwalają na uzyskanie wizy pobytowej w celu podjęcia działalności gospodarczych. Rodzaje takich wiz to wiza krótkoterminowa (3 miesięcy w okresie 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu) i długoterminowa (rok w okresie ważności wizy). Na podstawie zaproszenia, a także innych dokumentów potwierdzających istnienie stosunków handlowych konsul zobowiązany jest do przyznania wizy. Tymczasem dochodzą do mnie sygnały, iż mimo przedstawiania udokumentowanych dowodów kontaktów handlowych na Białorusi pojawiają się problemy z uzyskaniem wizy na wyjazd do Polski, szczególnie w polskim konsulacie w Brześciu.

   W obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy musimy borykać się z kryzysem, należy wspierać wszelkie inicjatywy handlowe. Niewątpliwie podtrzymywanie i nawiązywanie stosunków gospodarczych leży w interesie obu krajów. W obliczu zwolnień, na które decyduje się coraz więcej firm, współpraca handlowa jest sposobem na ożywienie gospodarki.

   W związku z powyższym, działając na podstawie art. 14 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1966 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 74, poz. 350, z późn. zm.), proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Czy do ministerstwa dochodzą sygnały o utrudnieniach związanych z wydawaniem wiz pobytowych do Polski z Białorusi?

   Z poważaniem

   Poseł Józef Piotr Klim

   Białystok, dnia 16 lutego 2009 r.