VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 5166
w sprawie potrzeby rozważenia utworzenia filii Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy w Tarnowie
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 6 listopada 2009 r. (znak: SPS-024-5166/09) przekazujące zapytanie pana posła Józefa Rojka w sprawie możliwości utworzenia filii Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy w Tarnowie lub ewentualnego wydelegowania uprawnionego lekarza orzecznika do Tarnowa, uprzejmie informuję, że kwestia utworzenia kolejnej filii MOMP na terenie województwa małopolskiego była już poruszana w zapytaniu skierowanym przez pana posła Michała Wojtkiewicza i przekazana pismem z dnia 25 lutego 2008 r. (znak: SPS-024-758/08).
W związku z tym pismem w dniu 21 kwietnia 2008 r. zwróciłem się do marszałka województwa małopolskiego z prośbą o rozważenie możliwości utworzenia filii ośrodka z siedzibą w Tarnowie. W odpowiedzi uzykałem stanowisko, że w wyniku analizy sytuacji związanej z badaniami lekarskimi kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, jak również w oparciu o statystyki przeprowadzone przez Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy, utworzenie placówki nie jest zdaniem marszałka uzasadnione.
Ponadto na podstawie dokumentacji medycznej zgromadzonej przez ośrodek w latach 2005-2007 liczba przebadanych osób w ciągu tych lat z 4 powiatów z okolic Tarnowa wyniosła 1406, z czego 81% stanowiły osoby skierowane na badania na podstawie art. 122 ust.1 pkt. 3 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), czyli osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu.
Marszałek województwa małopolskiego przekazał mi również informację, że osoby zainteresowane badaniem, rejestrujące się telefonicznie w Małopolskim Ośrodku Medycyny Pracy, otrzymują możliwość wykonania kompletu badań w jednym dniu, a maksymalny czas oczekiwania na badanie wynosi 14 dni.
Biorąc powyższe pod uwagę i uwzględniając także wysokie koszty związane z utworzeniem nowej placówki, trudno nie zgodzić się z opinią marszałka województwa małopolskiego, że utworzenie filii Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy w Tarnowie nie jest zasadne, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym.
W nawiązaniu do drugiego pytania pana posła Józefa Rojka uprzejmie informuję, że sprawa wydelegowania uprawnionego lekarza orzecznika, który orzekałby w Tarnowie, nie leży w gestii ministra zdrowia. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317) samorząd województwa tworzy i utrzymuje wojewódzki ośrodek medycyny pracy. Tym samym postulat o wydelegowanie lekarza uprawnionego, który mógłby orzekać w Tarnowie, należy skierować do marszałka województwa małopolskiego.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Marek Haber
Warszawa, dnia 23 listopada 2009 r.