VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie utrzymania stosowanych dotychczas druków VAT-7: Deklaracja dla podatku od towarów i usług

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 15181

w sprawie utrzymania stosowanych dotychczas druków VAT-7: Deklaracja dla podatku od towarów i usług

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem (znak: SPS-023-15181/10) z dnia 25 marca 2010 r., przy którym została przesłana interpelacja pana posła Jerzego Gosiewskiego w sprawie deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7), uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Od rozliczenia za styczeń 2010 r. obowiązuje nowy wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7(11)) określony rozporządzeniem ministra finansów z dnia 21 grudnia 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 222, poz. 1763). Jednakże do dnia 30 czerwca 2010 r. podatnicy mogą stosować wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7(10)) określony rozporządzeniem ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333), z wyjątkiem tych podatników, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), lub dokonują nabyć usług, do których stosuje się art. 28b tej ustawy, jeżeli usługi te stanowią u podatnika import usług.

   Zmiana wzoru deklaracji VAT-7(11), która obowiązuje od rozliczenia za styczeń 2010 r., wiązała się ze zmianą przepisów o podatku od towarów i usług zawartych w ustawie z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504), wprowadzających m.in. istotne zmiany w zakresie obowiązków w podatku od towarów i usług podatników dokonujących transakcji z zagranicą. Powyższe zmiany przepisów wymagały dostosowania wzoru deklaracji dla podatku od towarów i usług, aby podatnicy, o których mowa wyżej, mogli prawidłowo rozliczyć podatek od towarów i usług. Zatem we wzorze deklaracji VAT-7(11) zostały dodane nowe wiersze w części C: Rozliczenie podatku należnego, tj.: ˝2a) w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy˝ oraz ˝11a) w tym nabycie od podatników podatku od wartości dodanej usług, do których stosuje się art. 28b ustawy˝.

   Biorąc pod uwagę powyższe, zmiana wzoru deklaracji VAT-7(11) nie wiązała się z rozszerzeniem części I: Adnotacje urzędu skarbowego. Powyższe było czynnością wtórną do wcześniej przedstawionych zmian. Należy zauważyć, że wzory deklaracji podatkowych objęte są pewnymi standardami informatycznymi i dodanie dwóch kolejnych wierszy spowodowało konieczność rozszerzenia wzoru deklaracji VAT-7 z dwóch na trzy strony.

   Należy zaznaczyć, że podatnicy podatku od towarów i usług mogą również składać deklaracje dla podatku od towarów i usług elektronicznie za pomocą portalu www.e-deklarcje.gov.pl. Dodatkowo informuję, że w Ministerstwie Finansów ciągle trwają prace nad dalszym udoskonalaniem ww. portalu w celu ułatwienia podatnikom korzystania z niego.

   Jednocześnie wyjaśniam, że zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy podatku od towarów i usług składają deklarację VAT-7 nie częściej niż za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Podatnicy podatku od towarów i usług mogą również rozliczać się za okresy kwartalne, wówczas obowiązani są do składania deklaracji VAT-7K lub VAT-7D.

   W celu ograniczenia obciążeń administracyjnych dla podatników (w tym składania deklaracji dla podatku od towarów i usług) wprowadzono kilka zmian w przepisach o podatku od towarów i usług, m.in. od rozliczenia za I kwartał 2009 r. rozszerzono możliwość składania deklaracji za okresy kwartalne na wszystkich podatników. Dotychczas z tej opcji mogli skorzystać jedynie tzw. mali podatnicy. Ponadto obowiązku składania deklaracji nie mają podatnicy zwolnieni od podatku. Poza tym począwszy od 20 września 2008 r. z obowiązku składania deklaracji zwolnieni są podatnicy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 99 ust. 7b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

   Reasumując, należy zauważyć, że kolejne zmiany przepisów, a także wdrażanie mechanizmów komunikacji elektronicznej pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi sukcesywnie ułatwia pracę zarówno podatnikom, jak i organom podatkowym poprzez zmniejszanie obiegu dokumentów podatkowych w wersji papierowej. Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektami informatycznymi, które mają zwiększyć efektywność działania administracji podatkowej poprzez usprawnienie opracowywania, ewidencjonowania oraz aktualizacji wzorów dokumentów podatkowych w wersji elektronicznej, a także ich udostępniania podatnikom, płatnikom i pozostałym podmiotom zewnętrznym. Celem ww. projektów jest nie tylko zmniejszenie ilości dokumentów podatkowych w wersji papierowej, ale również zminimalizowanie kosztów obsługi tych dokumentów.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Maciej Grabowski

   Warszawa, dnia 13 kwietnia 2010 r.