VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 7202
w sprawie gospodarowania odpadami w miejscowościach turystycznych
Odpowiadając na pismo, znak: SPS-024-7202/10, w sprawie zapytania pana posła Krzysztofa Brejzy dotyczącego gospodarowania odpadami komunalnymi w miejscowościach turystycznych, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.) gmina jest obowiązana do uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na teranie gminy, w którym określa sposób gospodarowania m.in. odpadami komunalnymi na swoim terenie, w tym również dotyczy to działek rekreacyjnych znajdujących się na terenie gminy. Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie powinien określać kwestie związane ze sposobem gromadzenia odpadów na nieruchomości, a także minimalną częstotliwość odbierania odpadów. Gminy, na terenie których znajdują się działki rekreacyjne, powinny również w regulaminach brać pod uwagę sposoby odbierania odpadów z tych nieruchomości.
Ponadto właściciele nieruchomości, zgodnie z art. 6 ww. ustawy, mają obowiązek zawarcia umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotem prowadzącymi działalność w tym zakresie, w której określona powinna być częstotliwość odbierania odpadów komunalnych. Właściciel nieruchomości, który chce podpisać odpowiednią umowę na odbieranie odpadów komunalnych, może zawsze skontaktować się w tej sprawie z urzędem gminy, który na pewno przekaże mu niezbędne informacje o przedsiębiorcach posiadających zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
Mając na względzie jednak, że istniejące przepisy nie rozwiązują wielu problemów związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, w resorcie środowiska kontynuowane są prace nad projektem założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w którym zakłada się wprowadzenie takich rozwiązań systemowych, które dają gminom możliwość przejęcia, w drodze uchwały, obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
Jednocześnie należy podkreślić, że proponowane w przedmiotowym projekcie założeń rozwiązania będą nakładały na gminy, przedsiębiorców odbierających odpady komunalne, a także właścicieli nieruchomości, w tym właścicieli nieruchomości prowadzących działalność gospodarczą, nowe obowiązki. Należy również zaznaczyć, że przedmiotowy projekt założeń daje gminom możliwość dokonania wyboru, czy przejmą obowiązki w zakresie odbierania odpadów komunalnych wyłącznie od właścicieli nieruchomości, czy również od prowadzących działalność gospodarczą.
Zakłada się również, że gmina, przejmując obowiązki, będzie pobierała od wszystkich właścicieli nieruchomości, na terenie których zamieszkują mieszkańcy, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która będzie uwzględniała koszty odbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przy zachowaniu zasad odpowiedniej hierarchii postępowania z odpadami. Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie deklarowana przez właściciela nieruchomości, przy uwzględnieniu stawki opłat, wskazanej przez gminę w stosownej uchwale, a także ilości wytwarzanych na tej nieruchomości odpadów komunalnych oraz liczby osób zamieszkujących tę nieruchomość. W przypadku nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym turystyczna, właściciel takiej nieruchomości będzie określał opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie ilości odpadów wytworzonych w związku z prowadzeniem tej działalności, a także w wyniku bytowania na niej mieszkańców.
Jednocześnie informuję, że ww. projekt założeń w maju br. został przekazany do krótkich uzgodnień miedzresortowych, a także do podmiotów biorących udział w konsultacjach społecznych z prośbą o opinie. Należy również zaznaczyć, że resort środowiska planuje w najbliższym czasie przedłożyć projekt założeń pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów i w dalszej kolejności Radzie Ministrów. Po zakończeniu procedury legislacyjnej na etapie resortu projekt założeń zostanie przekazany do Rządowego Centrum Legislacji w celu opracowania na jego podstawie projektu ustawy.
Podsekretarz stanu
Bernard Błaszczyk
Warszawa, dnia 7 lipca 2010 r.