VI kadencja
Odpowiedź ministra rozwoju regionalnego
na interpelację nr 121
w sprawie siedziby sekretariatu Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Republika Słowacka 2007-2013
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posłów na Sejm RP pani Grażyny Gęsickiej oraz pana Stanisława Ożoga z dnia 6 grudnia br. w sprawie lokalizacji Wspólnego Sekretariatu Technicznego (WST) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Republika Słowacka 2007-2013 pragnę przekazać następujące wyjaśnienia.
Decyzja o lokalizacji WST podejmowana jest przez instytucję zarządzającą programem (jest nią Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) w oparciu o konsultacje z krajowymi i zagranicznymi partnerami uczestniczącymi we wspólnym programie. Zapisy Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia w części dotyczącej systemu realizacji programów celu: Europejska Współpraca Terytorialna nie precyzują kwestii lokalizacji wspólnych sekretariatów technicznych.
Program Współpracy Transgranicznej Polska - Republika Słowacka obejmuje swym zasięgiem południowe części trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz północną część Słowacji (kraje żyliński i preszowski). Do głównych zadań WST należy doradztwo na rzecz potencjalnych beneficjentów, pomoc w przygotowaniu wniosków projektowych, organizacja szkoleń i spotkań promocyjnych oraz przyjmowanie i rejestracja wniosków projektowych. Lokalizacja WST powinna być dogodna dla wszystkich beneficjentów z całego obszaru, na którym będzie realizowany program.
Wstępne rozmowy dotyczące lokalizacji WST dla programu polsko-słowackiego w latach 2007-2013 podjęto po rozpoczęciu prac nad systemem wdrażania programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej zarządzanych przez stronę polską. W tym czasie powstała koncepcja lokalizacji sekretariatu w Krakowie - miejscu dogodnym dla wszystkich beneficjentów programu oraz posiadającym odpowiedni potencjał dla zapewnienia międzynarodowego personelu i właściwej jakości obsługi programu. Koncepcja ta zyskała oficjalne wsparcie ze strony władz samorządowych woj. małopolskiego, śląskiego oraz kraju żylińskiego na Słowacji. Sprzeciwu wobec tej propozycji nie zgłaszali pozostali polscy i słowaccy partnerzy uczestniczący w realizacji programu. Słowackie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, pełniące rolę krajowego koordynatora programu na Słowacji, nie wyraziło oficjalnego stanowiska w przedmiotowej sprawie, zaznaczając jednak, że sekretariat techniczny, jako główna instytucja odpowiedzialna za wdrażanie programu, powinien działać sprawnie i wspierać zarówno polskich, jak i słowackich beneficjentów.
Odmienna decyzja, wskazująca Rzeszów jako miejsce lokalizacji WST dla programu polsko-słowackiego, została podjęta we wrześniu br. bez przeprowadzenia odpowiednich konsultacji i zgody większości partnerów uczestniczących w realizacji wspólnego programu. Decyzja ta została zakomunikowana członkom międzynarodowej grupy roboczej odpowiedzialnej za przygotowanie programu podczas spotkania w Sieniawie (28-29 września br.).
Obecna decyzja o lokalizacji WST w Krakowie stanowi zatem powrót do pierwotnie omawianej koncepcji umiejscowienia sekretariatu i odzwierciedla ˝zasadę równego traktowania˝ wszystkich beneficjentów programu.
Za umieszczeniem WST w Krakowie przemawia przede wszystkim korzystna lokalizacja oraz dogodne połączenia komunikacyjne z woj. podkarpackim, śląskim oraz krajem żylińskim i preszowskim, a tym samym potencjalnymi beneficjentami oraz instytucjami uczestniczącymi we wdrażaniu programu, oraz bardzo duży potencjał kulturalno-naukowy. Ponadto Kraków stanowi naturalne centrum polsko-słowackiego regionu przygranicznego.
Należy podkreślić, że umieszczenie WST w Krakowie nie wymaga zmiany przygotowanego już dokumentu programowego, gdyż w programie operacyjnym brak jest zapisów dotyczących lokalizacji sekretariatu. Lokalizacja WST w Krakowie w żaden sposób nie opóźni uruchomienia programu, a jednocześnie może mieć pozytywny wpływ na jego realizację na całym obszarze wsparcia.
Pragnę również podkreślić, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dołoży wszelkich starań mających na celu ułatwienie beneficjentom z woj. podkarpackiego dostępu do wsparcia ze środków unijnych w ramach programów współpracy terytorialnej w latach 2007-2013.
Z poważaniem
Minister
Elżbieta Bieńkowska
Warszawa, dnia 17 grudnia 2007 r.