VI kadencja
Zapytanie nr 4635
do ministra środowiska, ministra gospodarki oraz ministra rozwoju regionalnego
w sprawie lokalizacji farm wiatrowych na Dolnym Śląsku
Wraz z przyjęciem przez Polskę zapisów pakietu klimatyczno-energetycznego zobowiązaliśmy się do obniżenia emisji CO2 oraz do poszukiwań inwestycji gwarantujących wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Inwestorzy i samorządowcy podejmują próby odpowiedzi na powyższe zapotrzebowanie. Podobnie dzieje się na Dolnym Śląsku. Niestety, mimo iż w strategii Dolnego Śląska wskazuje się, że ten obszar nie nadaje się na realizację farm wiatrowych, to właśnie tu największą aktywność przejawiają firmy chcące budować elektrownie wiatrowe. Coraz częściej przedstawiają one również wybiórcze dane na temat efektywności i opłacalności tych inwestycji.
Właścicieli firm kuszą informacje o możliwości uzyskania dużych kwot pieniędzy europejskich na realizacje farm wiatrowych, a samorządowców obietnice znacznych wpływów do budżetów z podatków od tych inwestycji.
Ekspansja podmiotów zainteresowanych budową elektrowni wiatrowych na Dolnym Śląsku nasiliła się w ostatnich miesiącach, powodując poważne konflikty społeczne. Protestują mieszkańcy wsi, wokół których mają powstać elektrownie wiatrowe. W niektórych gminach w grę wchodzi umiejscowienie ponad 100 wiatraków (gmina Sulików). Protestujący wskazują głównie na degradację środowiska naturalnego, uciążliwość dla mieszkańców, a także spadek wartości nieruchomości na danym terenie.
Biorąc pod uwagę skalę problemu, prosimy o odpowiedź na pytania:
1. Czy przy przyznawaniu środków europejskich brana jest pod uwagę opłacalność inwestycji?
2. Czy opracowana jest polska strategia wykorzystania alternatywnych źródeł energii wskazująca miejsca, w których umiejscowienie farm wiatrowych jest zasadne?
3. Według jakich przepisów prawa inwestorzy mogą realizować budowę farm wiatrowych i czy są one zbieżne z unijnymi kryteriami (podatki, odległość od zabudowań, maksymalna liczba wiatraków na określonej powierzchni itd.)
4. Czy elektrownie na Dolnym Śląsku są przygotowane finansowo i technologicznie do kooperacji energetycznej z elektrowniami wiatrowymi?
Z poważaniem
Posłanki Elżbieta Witek
i Anna Zalewska
Warszawa, dnia 26 sierpnia 2009 r.