VI kadencja

Zapytanie w sprawie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

Zapytanie nr 400

do ministra kultury i dziedzictwa narodowego

w sprawie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

   Szanowny Panie Marszałku! Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego jest najdłużej działającą organizacją kulturalną w Lublinie i jedną z najstarszych w Polsce. W przyszłym roku obchodzić będzie 110. rocznicę nieprzerwanej działalności. Niestety, na co dzień boryka się z brakami funduszy na realizację swych statutowych zadań. Bez wsparcia ze strony resortu kultury istnienie tej instytucji kulturalnej może być zagrożone.

   Henryk Wieniawski, urodzony w Lublinie, jest obok Fryderyka Chopina najbardziej uznanym w świecie polskim kompozytorem i wirtuozem. Był jednym z pierwszych muzyków, których twórczość przekroczyła granice kraju i stała się uznana w Europie i świecie. Popularyzacja postaci tego wielkiego kompozytora może zapewnić Lublinowi przyznanie miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Niestety, wszystkie kolejne władze samorządowe Lublina fakt ten bagatelizują.

   Towarzystwo Muzyczne w Lublinie od wielu lat stara się w miarę swych skromnych możliwości pielęgnować i sławić imię Henryka Wieniawskiego (pomnik, tablica pamiątkowa, wydawnictwa, konkursy, karty pocztowe, medale, warsztaty muzyczne). Lubelski konkurs skrzypcowy organizowany w Lublinie co trzy lata, noszący imię Henryka Wieniawskiego i drugiego znanego w świecie wirtuoza skrzypiec pochodzącego z Lubelszczyzny Karola Lipińskiego, uznany został za największą tego typu imprezę na świecie.

   Niestety, cała bieżąca działalność towarzystwa wiąże się prawie wyłącznie z kosztami. Oprócz prowadzenia społecznych ognisk muzycznych, Społecznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, Chóru Towarzystwa Muzycznego, Szkoły Muzycznej dla Dzieci Specjalnej Troski (nauka w szkole jest nieodpłatna), towarzystwo jest organizatorem największego na świecie Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego, a także Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Niewidomych im. I.J. Paderewskiego, jedynej tego rodzaju imprezy muzycznej. Ponadto towarzystwo organizuje w ciągu roku liczne koncerty, na które wstęp zawsze jest bezpłatny.

   Wiele wysiłku wymaga też utrzymanie w dobrym stanie technicznym siedziby towarzystwa w kamienicy Wieniawskich na Starym Mieście w Lublinie. Wspierając inne instytucje kultury, towarzystwo nieodpłatnie użycza swych pomieszczeń Towarzystwu Miłośników Lublina, Towarzystwu Śpiewaczemu Echo oraz Zespołowi Folklorystycznemu Sławiniacy. Jednakże samo towarzystwo nie jest w stanie podołać wszystkim wyzwaniom. Poza skromnym wsparciem na organizację konkursów nie otrzymuje żadnych dotacji. Pomoc sponsorów, o których w Lublinie jest bardzo trudno, jest bardzo symboliczna.

   Mówiąc o roli i znaczeniu działalności Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, warto przytoczyć słowa prof. Zakhara Brona z listu otwartego z dnia 2 października 2006 r.:

   ˝Zakończony kilka dni temu X Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego wyrósł na największą tego typu imprezę na świecie. Po dwóch tygodniach spędzonych we wrześniu w Lublinie i teraz z perspektywy zagranicy dostrzegam, że w świecie jest on znacznie bardziej doceniany niż w mieście, w którym się zrodził i rozkwitł. Tytuł laureata zdobyty w Lublinie otwiera drogę do solistycznej kariery, występów z największymi orkiestrami i nagrań płytowych. Świadczą o tym najwybitniejsi współcześni skrzypkowie, choćby Maksym Wengerow czy Wadim Repin. W tym kontekście zaskoczyło mnie, że w samej Polsce, a w szczególności w Lublinie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków nie cieszy się jeszcze taką renomą, na jaką zasługuje. Wiele miast na świecie, jak np. Salzburg czy Wiedeń, słyną dzięki wielkim kompozytorom, którzy tam żyli. Lublin jest miastem Henryka Wieniawskiego i ten fakt powinien eksponować przy każdej nadarzającej się okazji˝.

   Zakhar Bron jest obecnie najwyżej notowanym profesorem wiolinistyki w świecie. Był przewodniczącym jury X Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków. Pochodzi z Rosji, obecnie na stałe mieszka w Niemczech i Szwajcarii.

   Czy Lublin i Towarzystwo Muzyczne mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony resortu kultury, zapewniające sprawne wykonywanie zadań statutowych i organizację międzynarodowych konkursów?

   Z szacunkiem

   Poseł Izabella Sierakowska

   Lublin, dnia 7 stycznia 2008 r.