VI kadencja
Interpelacja nr 22123
do ministra infrastruktury
w sprawie reorganizacji pracy Urzędu Pocztowego w Lipinkach koło Gorlic
W dniu 1 lutego br. złożyłam interpelację poselską w sprawie likwidacji placówek pocztowych na terenach wiejskich, jednakże otrzymana odpowiedź nie jest w żaden sposób satysfakcjonująca, w tym także niepełna. Dlatego też zwracam się ponownie do Pana Ministra o ustosunkowanie się do poniżej przedstawionego problemu.
Od 1 marca 2011 r. w jedynym urzędzie pocztowym w gminie Lipinki nastąpiły szkodliwe zmiany. Po pierwsze, wszyscy listonosze przeniesieni zostali do Biecza. W Lipinkach pozostało jedno okienko pocztowe z jednym pracownikiem, które prowadzi pełną obsługę klientów. Zostały jednak ograniczone godziny otwarcia placówki poczty. Listy i paczki dla mieszkańców Lipinek i pozostałych miejscowości gminy dostarczane są z Biecza.
Gmina Lipinki położona jest w południowo-wschodniej części woj. małopolskiego w powiecie gorlickim. W skład gminy, oprócz Lipinek, wchodzą takie sołectwa jak: Kryg, Wójtowa, Pagorzyna, Bednarskie, Bednarka i Rozdziele. Powierzchnia gminy Lipinki wynosi 66,16 km2 co stanowi 6,84% powierzchni powiatu.
Miejscowość Lipinki jest siedzibą gminy i placówka pocztowa istniała tam od zawsze. Obecne działania prowadzą wprost do likwidacji urzędu pocztowego w Lipinkach, a likwidacja oznacza nieodwracalną degradację gminy. Dla mieszkańców wsi poczta to jedyne miejsce, gdzie mogą nadać list czy wysłać kartkę z życzeniami świątecznymi. W wyniku zmian mieszkańcy gminy Lipinki po awizo zmuszeni będą jechać na drugi koniec powiatu, co wiąże się ze znacznymi kosztami odbioru przesyłki, a często nawet uniemożliwia odbiór takiej przesyłki. Ta sytuacja ma negatywne znaczenie dla adresata, np. w sytuacji listów od urzędów czy z sądów, gdy nieodebranie awiza skutkuje uznaniem za doręczenie.
Z usług poczty korzysta wiele osób starszych, które nie mogą jeździć do odległych miejscowości, szczególnie w sytuacji, gdy komunikacja publiczna w zasadzie została całkowicie zniszczona.
Takie zmiany doprowadzą tylko do jednego - mieszkańcy przestaną korzystać z usług Poczty Polskiej, a wolną przestrzeń zagospodaruje ktoś inny.
W większości przypadków próby ratowania firmy poprzez ograniczenie jej działalności okazywały się nieskuteczne. Poczta Polska też sprawdziła ten wariant, dokonując likwidacji już wcześniej rzekomo nierentownych placówek, co jak się okazało, nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Więc należy obrać inny kierunek. Nie należy ograniczać ilości placówek, a wręcz odwrotnie - należy zwiększyć dostępność świadczonych usług poprzez wydłużenie godzin pracy urzędów pocztowych na wsi. Należy też podjąć zdecydowane działania w celu polepszenia jakości świadczonych usług i odbudowy zaufania społecznego do Poczty Polskiej.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem:
1. Jakie jest uzasadnienie wprowadzonych już zmian w placówce pocztowej w Lipinkach koło Gorlic?
2. Czy decyzje o likwidacji placówek pocztowych nie powinny być poprzedzone konsultacjami z miejscową społecznością i władzami lokalnymi?
3. Czy Pan Minister nie uważa, że działania Zarządu Poczty Polskiej SA określone w strategii firmy na lata 2010-2015 są bardziej ukierunkowane na zwijanie działalności przez polskiego narodowego operatora pocztowego niż na rozwój i poprawę działalności?
Z poważaniem
Poseł Barbara Bartuś
Warszawa, dnia 4 kwietnia 2011 r.