VI kadencja
Zapytanie nr 5103
do ministra skarbu państwa
w sprawie możliwości komunalizacji PKS Gostynin sp. z o.o.
Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego zgłosili się przedstawiciele związków zawodowych: Pracowników Transportu Samochodowego PPKS, NSZZ ˝Solidarność˝, ˝Jedność˝ i ˝OPZZ˝ reprezentujących pracowników zatrudnionych w spółce PKS Gostynin sp. z o.o.
Związkowcy wyrazili głębokie zaniepokojenie wstrzymaniem procesu komunalizacji PKS Gostynin, co według nich wiąże się z powołaniem nowych władz spółki. Dotychczasowa prezes, pani B. B., również jako długoletni pracownik PKS Gostynin, dobrze znała problemy i specyfikę spółki, pracownicy jej ufali i wierzyli, że monitorowany przez nią proces komunalizacji dojdzie do skutku. Jej działania oceniają bardzo pozytywnie i nie zgadzają się z jej odwołaniem.
Według związkowców nowy prezes nie wznowił rozmów w tym zakresie, pomimo iż radni pow. gostynińskiego w dniu 28 września 2009 r. podjęli uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu powiatu do wystąpienia do ministra skarbu państwa z wnioskiem o komunalizację przedsiębiorstwa, co jest pierwszym krokiem ku temu, aby PKS Gostynin stał się jednostką podległą powiatowi. Związki zawodowe PKS-u wystąpiły również do starostwa z propozycją, aby rozważono ewentualne przejęcie firmy wraz z majątkiem. Zarząd powiatu przychylnie ustosunkował się do tej propozycji. Związkowcy wskazali, iż komunalizacja poprawiłaby kondycję finansową spółki.
Ponadto moi rozmówcy podnieśli, iż wynagrodzenia zarządu i rady nadzorczej są nieracjonalnie wysokie w stosunku do wyników finansowych spółki, pozostają również w dużej dysproporcji do przeciętnego wynagrodzenia pracowniczego.
Moje zaniepokojenie wzbudziła również polityka kadrowa spółki, bowiem przedstawiciele związków zawodowych wskazali, iż oddelegowany do zarządu członek rady nadzorczej nie tylko sprawował tę funkcję ponad rok i na umowę zlecenia (czyli niezgodnie z przepisem art. 214 Kodeksu spółek handlowych), ale pobierał wynagrodzenie z obu tytułów, to jest zasiadania w radzie nadzorczej (umowa o pracę) i zarządzie spółki (umowa zlecenia).
Mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy proces komunalizacji przedsiębiorstwa będzie kontynuowany? Jaki jest prawdopodobny termin zakończenia komunalizacji?
2. Jakie są koszty uposażenia członków rady nadzorczej i zarządu w ub.r.? Czy któraś z osób pobierała wynagrodzenie z tytułu zasiadania w obu ciałach?
Z poważaniem
Poseł Jolanta Szymanek-Deresz
Płock, dnia 23 października 2009 r.