VI kadencja
Odpowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji
na interpelację nr 16966
w sprawie przepisu nakładającego obowiązek meldunku na pobyt tymczasowy
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 21 lipca 2010 r. (sygn. SPS-023-16966/10) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Włodzimierza Kuli w sprawie przepisu nakładającego obowiązek meldunku na pobyt tymczasowy uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Rząd, uznając dotychczasowe przepisy dotyczące obowiązku meldunkowego za nadmiernie biurokratyczne i nieodpowiadające współczesnym realiom demokratycznego państwa prawa, złożył w listopadzie 2008 r. do Sejmu RP projekt ustawy o ewidencji ludności (druk sejmowy 1371). Projekt zakładał gruntowną przebudowę funkcjonowania administracji oraz nowe zasady zasilania rejestrów ewidencji ludności w oderwaniu od jakiejkolwiek formy rejestracji miejsca zamieszkania (w tym również zameldowania). Z uwagi na to, że zmiana zasad zasilania rejestrów stanowi proces rozłożony w czasie, w projekcie przewidziano dwa etapy osiągnięcia celu:
- przejściowy, na czas którego zamiast dotychczasowego obowiązku meldunkowego wprowadzono instytucję rejestracji miejsca zamieszkania polegającą na możliwości zgłaszania w drodze oświadczenia informacji o tzw. podstawowym (i dodatkowym) miejscu zamieszkania,
- docelowy, umożliwiający zniesienie rejestracji miejsca zamieszkania jako odrębnej instytucji i funkcjonowanie rejestrów w oderwaniu od tej instytucji.
W trakcie prac podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia projektu ustawy o ewidencji ludności, z uwagi na brak akceptacji przez większość członków podkomisji projektu w części dotyczącej zniesienia obowiązku meldunkowego, została zgłoszona poprawka poselska zakładająca utrzymanie w okresie przejściowym (do dnia 31 grudnia 2013 r.) tego obowiązku w złagodzonej formie. Projekt ww. ustawy uwzględniający tę poprawkę przewiduje m.in. likwidację obowiązku zameldowania na pobyt czasowy trwający do 3 miesięcy. W przypadku, o którym wspomina pan poseł, czas na dokonanie obowiązku zameldowania przez osoby przebywające poza miejscem pobytu stałego przez okres dłuższy niż 3 miesiące w stosunku do zapisów obowiązującej ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993, z późn. zm.) ulegnie znacznemu wydłużeniu - z 4 do 30 dni. W lutym 2010 r., podczas drugiego czytania projektu, przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnieśli poprawkę uchylającą przepisy o zniesieniu obowiązku meldunkowego po 2013 r.
Odnosząc się do poruszonej przez pana posła kwestii angażowania organów Policji w sprawy meldunkowe, uprzejmie informuję, że z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją zadań przez Policję (Dz. U. Nr 223, poz. 1777), które uchyliły art. 49 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych obligujący Policję do sprawowania kontroli nad wykonywaniem obowiązku meldunkowego.
Z poważaniem
Minister
Jerzy Miller
Warszawa, dnia 4 sierpnia 2010 r.