VI kadencja
Interpelacja nr 14704
do ministra gospodarki
w sprawie realizacji w woj. lubelskim programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski
Szanowny Panie Ministrze! W dniu 14 maja 2002 r. ówczesna RM przyjęła ˝Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski˝, celem było wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych, środowiskowych spowodowanych azbestem, sukcesywne ich usuwanie i unieszkodliwianie i, co najważniejsze, stworzenie odpowiednich warunków do wdrożenia przepisów prawnych oraz norm postępowania z takimi wyrobami zgodnymi z wymogami UE. Przewidziano wówczas potrzebę współpracy wszystkich jednostek i instytucji rozwiązujących tak rozległą skalę problemu.
Przeprowadzona przez NIK w 2006 r. kontrola w zakresie realizacji programu usuwania azbestu w latach 2003-2005 wykazała, że nie doprowadzono do ustalenia rzeczywistej ilości, stanu i rozmieszczenia wyrobów z azbestem na terenie województwa. Ostatnia przeprowadzona kontrola o numerze P/09/146 również nie wykazała znaczącej poprawy w tym zakresie.
Przypomnę, że zakładano w ramach pierwszego programu, że na terenie województwa lubelskiego do 2012 r. zostanie usuniętych 500 tys. Mg wyrobów z zawartością azbestu oraz że do tego roku powstaną na terenie Lubelszczyzny składowiska na odpady zawierające azbest, odpowiednio: składowisko o pojemności ok. 365 tys. m3 i dwa o pojemności 180 tys. m3 każde (ostatecznie nie powstały na skutek braku podstaw w postaci rzetelnych danych rejestrujących takie wyroby); przeprowadzenie przez gminy rzetelnej oceny ilości, lokalizacji i stanu technicznego wyrobów zawierających azbest, do 2007 r. stworzenie gminnych powiatowych programów usuwania wyrobów zawierających azbest i unieszkodliwiania tych odpadów.
Obecny program realizowany w ramach rządowego programu z dnia 14 lipca 2009 r. pn. ˝Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032˝, utrzymujący dotychczasowe cele i nakładający nowe zadania niezbędne do oczyszczania kraju z azbestu, miał wzmocnić kontrolę i monitoring w realizacji celów, miał opierać się na nowo wypracowanych narzędziach, sposobach kontroli i wsparcia, które będą zapobiegały sytuacjom odnotowanym przez NIK: np. w roku 2007 Lubelski Urząd Wojewódzki i starostwa powiatowe nie przedłożyły marszałkowi województwa inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest przeprowadzonych na terenach nieruchomości, których są właścicielem, zarządcą, użytkownikiem. Na 213 gmin województwa w 2007 r. blisko 77% gmin nie przedłożyło takiej informacji, w 2008 r. zaś już ponad 90% gmin. Jeżeli sytuacje takie są powszechne, to należy zastanowić się nad ich głębszą przyczyną, którą można poznać tylko na drodze szerszej konsultacji z samorządami. Ogółem stan realizacji programu wymaga wyjaśnień.
Panie Ministrze!
1. Dlaczego ministerstwo nie przeprowadziło konsultacji zapisów programu na lata 2009-2032 z samorządami?
2. Zgodnie z obecnym wykazem składowisk przyjmujących odpady zawierające azbest z obszaru województwa lubelskiego są zarejestrowane składowiska w miejscowościach: Poniatowa Wieś, prowadzone przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., wolna pojemność tego składowiska wynosi obecnie 1489 m3; Kraśnik, wolna pojemność 138 970 m3, prowadzone przez Przedsiębiorstwo Usług Wodno-Budowlanych sp. z o.o; Srebrzyszcze, wolna pojemność 1340 m3, prowadzone przez PGK sp. z o.o. Jak zatem ministerstwo zamierza wesprzeć sam program budowy składowisk o łącznej pojemności 187 tys. m3 zaplanowanej na lata 2010-2011?
3. Zadanie określone w programie z 2002 r. związane z wprowadzeniem elektronicznego rejestru informacji o ilości i lokalizacji wyrobów zawierających azbest, nieuregulowane zdaniem NIK w powszechnych przepisach, zostało wykonane jedynie przez 84 gminy województwa. Czy obowiązujące dotychczas przepisy w tej kwestii zostały już uregulowane na mocy nowego programu?
Z poważaniem
Poseł Jarosław Żaczek
Warszawa, dnia 17 lutego 2010 r.