VI kadencja

Interpelacja w sprawie wycofania z obrotu w sklepach zielarsko-medycznych niektórych ziół zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 6 października 2009 r. dotyczącym wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych

Interpelacja nr 13941

do ministra zdrowia

w sprawie wycofania z obrotu w sklepach zielarsko-medycznych niektórych ziół zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 6 października 2009 r. dotyczącym wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych

   Szanowna Pani Minister! Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 6 października 2009 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, wycofuje z obrotu w sklepach zielarsko-medycznych podstawowe zioła, takie jak: ziele jeżówki (echinacea), poziewnik, liść maliny, ziele werbeny, liść czarnej porzeczki, koszyczek rumianku rzymskiego, cząber, a także wiele leków, które do tej pory można było zakupić w sklepie ziołowo-medycznym, takie jak: acerin, alantan, benzacne, bepanthen, calcium, diclac, ecomer, efferalgan, espumisan etc.

   Wobec powyższego proszę Panią Minister o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Sklepy zielarsko-medyczne były naturalną konkurencją dla aptek, co przekładało się na konkurencję cenową, a co za tym idzie stanowiło korzyść dla pacjenta. Jaka była przyczyna ograniczenia sprzedaży ziół i leków w sklepach zielarsko-medycznych?

   2. Po wprowadzeniu rozporządzenia z dnia 6 października 2009 r. wiele sklepów zielarsko-medycznych stanie przed obliczem likwidacji. Jakim celom służyło ograniczenie, a w praktyce zamknięcie rynku ziół?

   Poseł Izabela Kloc

   Mikołów, dnia 11 stycznia 2010 r.