VI kadencja
Interpelacja nr 23483
do ministra infrastruktury
w sprawie nowelizacji przepisów w zakresie procedury uzgodnień przy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków
Działając na podstawie art. 191 i art. 192 regulaminu Sejmu, składam interpelację poselską do ministra infrastruktury w sprawie nowelizacji przepisów w zakresie procedury uzgodnień przy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków.
Stan faktyczny: W obecnym stanie prawnym zasady budowy indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków regulują przepisy ustawy Prawo budowlane, która określa tryb postępowania w sprawie przyjęcia zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych, obowiązki inwestora oraz organu przyjmującego zgłoszenie.
Obowiązek uzgodnienia usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu wynika z rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 455). Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne przez sieci uzbrojenia terenu rozumie się wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne, z wyłączeniem melioracji szczegółowych, a także podziemne budowle, jak: tunele, parkingi, zbiorniki itp.
Prowadząc postępowanie administracyjne dotyczące przyjęcia zgłoszenia budowy 70 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Brzeźnica, Starostwo Powiatowe w Wadowicach wniosło w drodze decyzji sprzeciw, którego przyczyną był brak uzgodnienia ZUDP. W odwołaniu od decyzji wójt gminy zakwestionował zasadność dokonywania uzgodnień z ZUDP, stwierdzając, iż dla oczyszczalni zlokalizowanych na działkach właścicieli wystarczają uzgodnienia branżowe - a ponadto wskazał na wysokie koszty wykonania map do celów projektowych dla tej inwestycji.
Według stanowiska małopolskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego (pismo z dnia 13 czerwca 2011 r., znak: IGJJK 7220-80-11) w przypadku projektowania przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z przyłączami do budynku na obszarze jednej nieruchomości i prowadzenia inwestycji przez jednego inwestora nie zachodzi potrzeba koordynacji uzgodnień projektowych, niemniej konieczne uzgodnienie projektu takiej oczyszczalni ma nastąpić poprzez wydanie opinii przewodniczącego zespołu i zgodnie z rozporządzeniem z dnia 2 kwietnia 2001 r. zaprojektowane sieci (przyłącza) winny być naniesione na mapę zasadniczą lub jej kopie.
Wobec powyższego wydaje się konieczne i uzasadnione dokonanie uproszczenia obecnych procedur poprzez odpowiednią zmianę przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, w celu ułatwienia przyjęcia zgłoszeń przydomowych oczyszczalni ścieków, co umożliwi inwestorom szybsze i tańsze prowadzenie inwestycji. Jedną z możliwości rozwiązania problemu jest zwolnienie ich z wymogu uzgadniania w powiatowym zespole uzgadniania dokumentacji projektowej. W tym celu wystarczy w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287, z późn. zm.) po słowach: ˝z wyłączeniem melioracji szczegółowych˝ dodać ˝oraz przydomowych oczyszczalni ścieków (...)˝.
W art. 27 ust. 2 po pkt 2 należy dodać pkt 3 o treści: 3) dokonać geodezyjnych pomiarów powykonawczych i sporządzenie związanej z tym dokumentacji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Wówczas art. 27 ust. 3 omawianej ustawy winien brzmieć: ˝Geodezyjne pomiary powykonawcze sieci podziemnego uzbrojenia terenu, układanej w wykopach otwartych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków należy wykonać przed ich zakryciem˝.
Pytania:
1. Jakie jest stanowisko ministerstwa w kwestii różnej interpretacji cytowanych przepisów?
2. Czy planowane są ewentualne zmiany przepisów?
Z wyrazami szacunku
Poseł Tadeusz Arkit
Warszawa, dnia 13 lipca 2011 r.