VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 4764
w sprawie roszczenia o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu przysługującego osobie posiadającej decyzje o lokalizacji obiektu handlowego na gruncie dzierżawionym od spółdzielni mieszkaniowej
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Gabrieli Masłowskiej, przekazaną przy piśmie Pana Marszałka z dnia 20 sierpnia 2008 r. nr SPS-023-4764/08, dotyczącą roszczenia o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu na podstawie art. 208 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, z późn. zm.), dzierżawionego od spółdzielni mieszkaniowej przez osobę posiadającą decyzję lokalizacyjną, uprzejmie udzielam informacji w tej sprawie.
Stosownie do postanowień art. 208 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami osobom fizycznym oraz prawnym, które do dnia 5 grudnia 1990 r. uzyskały ostateczne decyzje lokalizacyjne lub pozwolenia na budowę na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub własność gminy, oddaje się te nieruchomości w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym, jeżeli wnioski o oddanie tych nieruchomości zostały złożone przed dniem utraty ważności tych decyzji, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2000 r.
Jak wynika z treści przywołanego wyżej przepisu, osoby chcące wystąpić na jego podstawie o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste powinny spełniać określone w tym przepisie przesłanki, a mianowicie:
1) mieć w posiadaniu (zgodnie z orzecznictwem sądowym - również w dzierżawie) nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy,
2) uzyskać przed dniem 5 grudnia 1990 r. ostateczne decyzje lokalizacyjne lub pozwolenie na budowę na ww. nieruchomości,
3) złożyć wniosek o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed utratą ważności decyzji wymienionych w pkt 2, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2000 r.
Zatem podstawową przesłanką wymienioną w zacytowanym wyżej art. 208 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jaką winny spełniać osoby występujące o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste na podstawie tego przepisu, jest uzyskanie nieruchomości (zawarcie umowy dzierżawy) wyłącznie od wyżej wymienionych właścicieli, tj. Skarbu Państwa lub gminy.
Odnosząc się do pytania pani poseł Gabrieli Masłowskiej, czy regulacje zawarte w przepisie art. 208 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami obejmują również osoby dzierżawiące nieruchomość od spółdzielni mieszkaniowej będącą jej własnością, uprzejmie wyjaśniam, że w takim przypadku powyższy przepis nie znajduje zastosowania. Przepis ten bowiem dotyczy wyłącznie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy.
W przypadku gdy dzierżawiona nieruchomość znajduje się w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowej, nie jest również możliwe zastosowanie ww. przepisu art. 208 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przedmiotowa nieruchomość została już bowiem oddana w użytkowanie wieczyste innemu podmiotowi i nie jest możliwe oddanie tej samej nieruchomości lub jej części w użytkowanie wieczyste po raz drugi innemu podmiotowi, bez uprzedniego rozwiązania umowy użytkowania wieczystego lub wygaśnięcia tej umowy. Natomiast przypadki rozwiązania i wygaśnięcia użytkowania wieczystego regulują szczegółowo przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami, w świetle których wydzierżawienie nieruchomości przez użytkownika wieczystego innemu podmiotowi nie skutkuje rozwiązaniem przysługującego mu prawa użytkowania wieczystego. Wręcz przeciwnie, wydzierżawienie lub wynajęcie nieruchomości przez użytkownika wieczystego innemu podmiotowi bądź oddanie w użytkowanie albo użyczenie nieruchomości innemu podmiotowi, a nawet zbycie tego prawa jest zgodne z uprawnieniami wynikającymi z prawa użytkowania wieczystego. Zgodnie bowiem z art. 233 Kodeksu cywilnego w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać.
Jednakże w związku z faktem, że wniosek, o którym mowa w art. 208 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, stanowi roszczenie, należy zauważyć, że wiążąca ocena, czy dany podmiot spełnia określone w ww. przepisie art. 208 ust. 1 przesłanki i przysługuje mu powyższe roszczenie, należy do właściwego organu, a w przypadku sporu - do sądu powszechnego.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, wyrażam nadzieję, że przyczynią się one do wyeliminowania wątpliwości pani poseł Gabrieli Masłowskiej, zaistniałych na tle sprawy przedstawionej w interpelacji.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Olgierd Dziekoński
Warszawa, dnia 5 września 2008 r.