VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie modelu Sił Zbrojnych RP

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 6800

w sprawie modelu Sił Zbrojnych RP

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Jarosława Matwiejuka w sprawie modelu Sił Zbrojnych RP (SPS-023-6800/08), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Działania reorganizacyjne w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynikają ze zmieniających się uwarunkowań i potrzeb obronnych kraju. Prowadzone prace planistyczne wskazują na zasadność rozformowania dowództwa 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie z jednoczesnym pozostawieniem w strukturze Wojsk Lądowych brygad ogólnowojskowych wchodzących w jej skład.

   Prowadzone w resorcie obrony narodowej analizy i potrzeby operacyjne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wskazują, iż posiadanie trzech związków taktycznych, samodzielnych brygad oraz pakietu jednostek zabezpieczenia i wsparcia zapewni realizację zadań związanych z obroną terytorium Polski oraz zobowiązań sojuszniczych.

   W odniesieniu do podtrzymywania tradycji 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie pragnę poinformować, iż kultywować je będzie - historycznie podległa dowódcy tej dywizji - 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie-Wesołej.

   Jednocześnie pragnę wskazać, że wszystkie zmiany skutkujące przebudową struktur Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poddawane są wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady koszt-efekt w kontekście potrzeb obronnych, efektywnego wydatkowania środków finansowych z budżetu państwa, a także potencjalnych skutków dla społeczności lokalnych. Każdorazowo podjęcie tak trudnej, ale jednak niezbędnej decyzji, jak w sprawie dowództwa 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie, ma na celu wygospodarowanie możliwie największych środków finansowych na realizację zadań niezbędnych dla obronności i rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

   Wprowadzana pełna profesjonalizacja ma na celu lepsze przygotowanie wojska do reagowania na aktualne i przewidywane zagrożenia militarne i niemilitarne. Doprowadzi również do zwiększenia liczby jednostek bojowych wsparcia i zabezpieczenia o charakterze uniwersalnym, zdolnych do reagowania na zagrożenia niemilitarne przy jednoczesnej poprawie ich zdolności ekspedycyjnych, tj. przerzutu i użycia poza granicami kraju w operacjach sojuszniczych i koalicyjnych. Przykładem tego typu działań jest planowane przekształcenie 18. Batalionu Obrony Terytorialnej w Białymstoku w 18. Pułk Rozpoznawczy. Pozwoli to na zmianę specyfiki jednostki, jej rozwinięcie oraz znaczne unowocześnienie.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.

   Z wyrazami szacunku i poważania

   Minister

   Bogdan Klich

   Warszawa, dnia 30 grudnia 2008 r.