VI kadencja

Interpelacja w sprawie dofinansowania realizacji projektu rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gm. Suchedniów

Interpelacja nr 11897

do ministra kultury i dziedzictwa narodowego

w sprawie dofinansowania realizacji projektu rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gm. Suchedniów

   Szanowny Panie Ministrze! Działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.), kierując się szeroko pojętym interesem społecznym, uprzejmie proszę Pana Ministra o ponowne wnikliwe rozpatrzenie wniosku i zagwarantowanie środków finansowych na dofinansowanie realizacji projektu rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gm. Suchedniów.

   Szanowny Panie Ministrze! W bieżącym roku przypada 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ten okrutny czas podczas licznych rocznicowych uroczystości wspominamy z bólem w sercu po zamordowanych w czasie wojny członkach naszych rodzin i z szacunkiem do tych, którzy mimo ogromnej przewagi wroga podjęli nierówną walkę. Jedni walczyli z karabinem w ręku na linii frontu, inni nieśli walczącym pomoc, zabezpieczając im żywność lub schronienie pod własnym dachem. Mając niewiele, dzielili się tym co mieli z polskim żołnierzem, partyzantem. W odwecie okupant mordował i żywcem palił całe rodziny, pacyfikował ich miasteczka i wsie. Taki los spotkał mieszkańców 817 wsi położonych na terenie naszego kraju, w tym również mieszkańców wsi Michniów położonej na terenie woj. świętokrzyskiego. 12-13 lipca 1943 r. naziści w bestialski sposób zamordowali 203 michniowian - 103 mężczyzn w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 47 dzieci, wśród których najmłodsze miało dziewięć dni. W Michniowie przy zbiorowej mogile już w 1945 r. odbyły się pierwsze uroczystości ku czci ofiar pomordowanych. Mieszkańcy Michniowa i władze samorządowe Suchedniowa podjęli starania mające na celu upamiętnienie tamtych krwawych dni. Pierwsza Izba Pamięci Narodowej w Michniowie została otworzona w 1971 r. w prywatnym domu. Dzięki ofiarności całego społeczeństwa, władz samorządowych i państwowych, instytucji i stowarzyszeń kombatanckich, leśników, w roku 1997 to umęczone miejsce upamiętniał Dom Pamięci Narodowej, Sanktuarium Męczeństwa Wsi Polskich, cmentarz - mogiła pomordowanych michniowian oraz rzeźba ˝Pieta Michniowska˝. Sanktuarium Męczeństwa Wsi Polskich tworzą osadzone wzdłuż Drogi Krzyżowej krzyże przywiezione przez pielgrzymów ze wsi, których mieszkańców dotknął taki sam los.

   Obecnie mauzoleum jest jednostką organizacyjną Muzeum Wsi Kieleckiej. W 2008 r. muzeum po opracowaniu projektu pt. ˝Rozbudowa infrastruktury Muzeum Wsi Kieleckiej - budowa Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie˝ Muzeum Wsi Kieleckiej wystąpiło do rządu PiS z wnioskiem o dofinansowanie tej inwestycji z Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝, priorytet XI: Kultura i dziedzictwo kulturowe. Wniosek otrzymał pozytywną ocenę wstępną i został przyjęty do dalszej oceny merytorycznej. Dyrekcja muzeum została poinformowana, że w przeprowadzonej ocenie ww. projektu o numerze POIS.11.02.00-00-011/08 muzeum uzyskało 41 punktów na 61 możliwych, tym samym zostało zakwalifikowane na poz. 20 na liście rankingowej projektów o statucie rezerwowym. Ponadto muzeum martyrologii w Michniowie otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informację, że regulamin konkursu daje możliwość wnioskodawcy - Muzeum Wsi Kieleckiej, mimo że jego wniosek znalazł się na liście rezerwowej, do przedłożenia kompletnej dokumentacji projektu do Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, pełniącej rolę IP II, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od daty zaakceptowania listy rankingowej przez ministerstwo kultury, tj. do dnia 4 sierpnia 2009 r. W przypadku podjęcia takiego ryzyka, z chwilą pojawienia się rezerw finansowych jego wniosek będzie zakwalifikowany na listę zasadniczą w kolejności zależnej od ilości punktów uzyskanych w ocenie merytorycznej. Muzeum podjęło to ryzyko i przedłożyło w ministerstwie stosowne zobowiązanie. W dniu 20 sierpnia br. złożyło do Władzy Wdrażającej Programy Europejskie opracowaną, kompletną dokumentację projektu oraz wniosek o pozwolenie na budowę.

   Jednocześnie, po dogłębnej analizie oceny uzyskanej przez projekt, złożyło protest, wskazując kryteria, które pomimo ich spełnienia zostały negatywnie ocenione. Na tej podstawie wszczęto procedurę odwoławczą.

   Tymczasem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w kwietniu 2009 r. przystąpiło do aktualizacji listy projektów indywidualnych w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝ i ogłosiło nabór na listę dla priorytetu XI: Kultura i dziedzictwo kulturowe. Muzeum Wsi Kieleckiej dopracowany wniosek w oparciu o wcześniej złożone materiały złożyło w wymaganym terminie. Do wniosku dołączone zostało już wykonane studium wraz z zaktualizowanymi załącznikami.

   Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ww. wniosek nie znalazł się ani na liście podstawowej, ani na rezerwowej.

   Zarówno czas: 70. rocznica wybuchu II wojny światowej, jak i miejsce i cel: Michniów - symbol 817 spacyfikowanych wsi polskich - ˝Golgota wsi polskiej˝, wzywają nas, cieszących się wolnością Polaków do upamiętnienia w tym miejscu tej krwawej historii.

   Józef Beck powiedział: ˝Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor˝.

   Dla współcześnie żyjących Polaków sprawa upamiętnienia tych wydarzeń, które rozpoczęły się 70 lat temu, powinna być sprawą honoru.

   Zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o podjęcie działań mających na celu zagwarantowanie środków finansowych na budowę mauzoleum.

   Jednocześnie zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:

   1. Jakie działania powinna podjąć dyrekcja Muzeum Wsi Kieleckiej, aby wniosek ˝Rozbudowa infrastruktury Muzeum Wsi Kieleckiej - Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie˝ spełnił oczekiwania oceniających go i znalazł się na liście podstawowej gwarantującej uzyskanie dofinansowania?

   2. Jakie konkretne uchybienia w sporządzonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej wniosku zadecydowały o niezakwalifikowaniu go w II turze konkursu na listę podstawową na dofinansowanie oraz wykreślenie go z listy rezerwowej?

   3. Jaką widzi Pan Minister szansę pozyskania środków finansowych na realizację tego zadania i z jakich źródeł?

   Wnoszę również o poinformowanie mnie o decyzjach, jakie Pan Minister podjął w przedmiotowej sprawie.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Maria Zuba

   Warszawa, dnia 29 września 2009 r.