VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1051
w sprawie podejrzenia bezprawnej modernizacji Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku
Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu: 13.03.2008 r.), złożonym przez pana Zbigniewa Kozaka - posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (nr SPS-024-1051/08), dotyczącym podejrzenia bezprawnej modernizacji Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.
Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku został objęty ochroną konserwatorską na podstawie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku z dnia 6 grudnia 1999 r., wpisującej pod numerem A-1206 plac Solidarności (układ urbanistyczny).
Wobec powyższego, zgodnie z przepisem art. 36 obowiązującej obecnie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru wymaga uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu tego zabytku. Tak więc, stosownie do przepisu art. 27 nieobowiązującej od dnia 17 listopada 2003 r. ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury, bez zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków nie wolno zabytków przerabiać, odnawiać, rekonstruować, konserwować, zabudowywać, zdobić, uzupełniać, rozkopywać ani dokonywać żadnych innych zmian.
Z zebranego w tej sprawie materiału dowodowego wynika, że pomorski wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku, działając na wniosek Biura Konserwatora Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w oparciu o przepis art. 27 ww. ustawy, decyzją nr 193/00 z dnia 26 września 2000 r. zezwolił na wykonanie prac renowacyjnych przy pomniku, polegających na wymianie elementów rzeźbiarskich z blachy w dolnych partiach dwóch krzyży pomnika, według projektu technicznego autorstwa mgr. inż. arch. Wiesława Szyślaka. Zezwolenie to zostało wydane pod warunkiem wykonania prac przez NOTON sp. z o. o. z Gdańska oraz nadzorowania prac z ramienia inwestora przez autorów projektu, tj. artystę rzeźbiarza Roberta Peplińskiego i mgr. inż. arch. Wiesława Szyślaka.
Ponadto planowane prace zostały zainicjowane i zaakceptowane przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Jak wynika ze znajdującego się w aktach sprawy protokołu, w spotkaniu w dniu 27 października 1999 r. Zespołu ds. koordynacji działań administracyjno-technicznych na rzecz obiektów pamięci narodowej zlokalizowanych na placu Solidarności, w trakcie którego określono prace, które należy wykonać ˝w celu zakończenia realizacji wystroju plastycznego pomnika˝, uczestniczył pan Bogdan Pietruszka - autor pierwotnego projektu.
Łącze wyrazy szacunku
Podsekretarz stanu
Tomasz Merta
Warszawa, dnia 18 kwietnia 2008 r.