VI kadencja
Zapytanie nr 4065
do ministra obrony narodowej
w sprawie zapowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej likwidacji Wojskowego Biura Emerytalnego w Białymstoku
W powyższej sprawie zgłosili się do mnie osobiście i w formalnym piśmie przedstawiciele emerytów i rencistów wojskowych zamieszkujących teren woj. podlaskiego. Sprzeciwiają się oni zamiarowi likwidacji Wojskowego Biura Emerytalnego umiejscowionego w Białymstoku. Zwracają uwagę na olbrzymie utrudnienia w dostępie do świadczeń i zaopatrzenia emerytalnego w przypadku przeniesienia WBE np. do Olsztyna.
Wojskowe Biuro Emerytalne w Białymstoku obsługuje ok. 2400 świadczeniobiorców zamieszkujących północno-wschodni teren Polski. Są to ludzie przeważnie starsi, którzy całe życie służyli w wojsku, są wśród nich kombatanci oraz inwalidzi wojenni. Częstokroć pokonanie ok. 100 km do biura w Białymstoku jest dla nich olbrzymim wyzwaniem. Są wszak miejscowości odległe o wiele więcej kilometrów od stolicy woj. podlaskiego, które jest bardzo rozległe terytorialnie.
Niestety, przeniesienie obsługi podlaskich świadczeniobiorców do Olsztyna jeszcze bardziej komplikuje i utrudnia dostęp do owej instytucji. Załatwienie nawet prostej sprawy wiązałoby się z pokonaniem kilkuset kilometrów. Należy przy tym pamiętać, że komunikacja między Białymstokiem a Olsztynem jest słabo rozwinięta. Dojazd np. z miasta Siemiatycze do miasta Olsztyn i z powrotem w ciągu jednego dnia jest niemożliwy.
Likwidację WBE w Białymstoku przedstawiciele podlaskich emerytów i inwalidów wojskowych odbierają jako lekceważenie i brak szacunku. Oburzeni są faktem, że względy ekonomiczne są ważniejsze od ludzkich i społecznych.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy, przygotowując likwidację WBE w Białymstoku, wzięto pod uwagę inne rozwiązania, takie jak:
- utworzenie oddziału obsługi świadczeniobiorców przy Wojskowej Komisji Uzupełnień;
- zmniejszenie liczby zatrudnionych osób w WBE w Białymstoku;
- zwiększenie liczby świadczeniobiorców np. poprzez przeniesienie emerytów i rencistów z powiatów ościennych woj. podlaskiego, którym bliżej jest do Białegostoku niż do Olsztyna czy Warszawy?
2. Czy, zakładając likwidację WBE w Białymstoku, wzięto pod uwagę koszty zatrudnienia nowych pracowników w WBE w Olsztynie oraz zwrot kosztów dojazdów emerytów i rencistów oraz ich rodzin do Olsztyna na wezwania WBE?
Z poważaniem
Poseł Robert Tyszkiewicz
Warszawa, dnia 19 maja 2009 r.