VI kadencja

Zapytanie w sprawie likwidacji placówki pocztowej w Wąsoszu

Zapytanie nr 9057

do ministra infrastruktury

w sprawie likwidacji placówki pocztowej w Wąsoszu

   Panie Ministrze! W związku z interwencją wójta gminy Wąsosz, jak i mieszkańców Wąsosza, woj. podlaskie, związaną z zamiarem restrukturyzacji sieci pocztowej poprzez likwidację Filii Urzędu Pocztowego Grajewo 1 z siedzibą w Wąsoszu proszę Pana Ministra o zainteresowanie się tą bulwersującą i bardzo ważną dla mieszkańców tej gminy sprawą. Planowana restrukturyzacja budzi wśród mieszkańców duże zdenerwowanie, niezadowolenie oraz niepokój o dalsze losy gminy. Za utrzymaniem tej placówki przemawiają następujące argumenty:

   1. Wąsosz to miejscowość historyczna, najstarsza w okolicy, nie tylko w powiecie grajewskim. W roku 1436 otrzymała prawa miejskie i stała się centrum wymiany handlowej. Książę płocki Władysław I nadał miastu prawo chełmińskie, wolną łaźnię, wagę i postrzygalnię sukna. Około 1471 r. został utworzony powiat wąsoski z siedzibą sądu ziemskiego i grodzkiego. W roku 1870 Wąsosz utracił prawa miejskie. Każda wieś wchodząca w skład gminy ma własną bogatą historię, a okres ich założenia to początki XIV wieku.

   2. Gmina Wąsosz to teren malowniczy, z dużą ilością zabytków i z bogatymi tradycjami.

   3. Budynek placówki Poczty Polskiej w Wąsoszu został wyremontowany i poniesiono przy tym poważne koszty. Został on przystosowany do prowadzenia tego rodzaju działalności i według oceny nie tylko mieszkańców gminy Wąsosz jest to bardzo dobra wizytówka Poczty Polskiej.

   4. W związku z bardzo dobrym stanem budynku i pomieszczeń utrzymanie tej placówki to tylko pokrywanie bieżących kosztów utrzymania, a te na pewno nie są zbyt duże i możliwe do udźwignięcia przez Pocztę Polską SA.

   5. Wygląd zewnętrzny budynku oraz położenie przy głównej ulicy w Wąsoszu to również jeden z atutów funkcjonowania tej placówki. Korzystają z jej usług nie tylko mieszkańcy gminy Wąsosz, ale również osoby przejeżdżające przez Wąsosz.

   6. Sprzedaż nieruchomości wraz z budynkiem nie przyniesie Poczcie Polskiej znaczących dochodów, gdyż na terenie Wąsosza jest dużo korzystnie położonych nieruchomości, których właściciele chętnie dokonaliby tego typu transakcji. Kilka lat temu Poczta Polska przymierzała się do zbycia części nieruchomości i okazało się, iż koszty dokonania podziału działki mogą przewyższyć koszty wątpliwej sprzedaży, gdyż nabywcę trudno będzie znaleźć.

   7. Likwidacja placówki pocztowej w Wąsoszu to:

   - bardzo duże utrudnienie dla instytucji i podmiotów gospodarczych znajdujących się na terenie gminy;

   - koszty związane z koniecznością zmiany pieczątek i innych dokumentów przez te instytucje i podmioty gospodarcze;

   - trudności mieszkańców w przyzwyczajaniu się do nowych kodów pocztowych;

   - niemożność nadania przesyłek pocztowych w miejscu zamieszkania;

   - konieczność odbioru awizowanych przesyłek w miejscowości Szczuczyn odległej o 7 km od Wąsosza;

   - spowodowanie spadku rangi miejscowości gminnej, w której zabraknie ˝prawdziwej poczty˝;

   - zwolnienie pracownika obsługi klientów w Filii Urzędu Pocztowego Grajewo 1, który przepracował 37 lat w Poczcie Polskiej i nie ma jeszcze uprawnień do przejścia na emeryturę, w związku z czym powiększył tak duże grono bezrobotnych. Gmina Wąsosz leży w powiecie grajewskim, który należy do powiatów o najwyższym strukturalnym bezrobociu w woj. podlaskim.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jaki jest powód planowanej likwidacji placówki pocztowej w Wąsoszu?

   2. Czy jest jeszcze możliwa zmiana decyzji o likwidacji Filii Urzędu Pocztowego Grajewo 1 z siedzibą w Wąsoszu, a jeżeli nie, to w jaki sposób będzie zapewniona mieszkańcom gminy Wąsosz możliwość korzystania z usług Poczty Polskiej?

   Z poważaniem

   Poseł Kazimierz Gwiazdowski

   Warszawa, dnia 15 marca 2011 r.