VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie zagospodarowania terenów po likwidowanych jednostkach wojskowych, na przykładzie zlikwidowanego w ubiegłym roku Składu Materiałowego Kraśnik

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 20669

w sprawie zagospodarowania terenów po likwidowanych jednostkach wojskowych, na przykładzie zlikwidowanego w ubiegłym roku Składu Materiałowego Kraśnik

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Wojciecha Wilka w sprawie zagospodarowania terenów po likwidowanych jednostkach wojskowych, na przykładzie zlikwidowanego w ubiegłym roku Składu Materiałowego Kraśnik (SPS-023-20669/11), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1711, ze zm.) obowiązkiem Agencji Mienia Wojskowego jest racjonalne gospodarowanie mieniem jej powierzonym przez resort obrony narodowej i przekazywanie uzyskanych z tego tytułu środków finansowych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, a wiodącą formą zagospodarowania nieruchomości jest ich sprzedaż, głównie w trybie przetargowym.

   Agencja Mienia Wojskowego przejęła w dniu 30 czerwca 2010 r. do swojego zasobu nieruchomości o powierzchni 22,2117 ha przy ul. Lubelskiej 159 i o powierzchni 17,1134 ha przy ul. Kolejowej 24 w Kraśniku, po byłym składzie materiałowym, wraz ze zgromadzonym tam, zbędnym dla resortu obrony narodowej, niekoncesjonowanym mieniem ruchomym. Z chwilą przejęcia wyżej wymienionego mienia na agencji spoczął obowiązek ponoszenia wszelkich kosztów związanych z funkcjonowaniem tych obiektów i przechowywaniem zgromadzonych w nich rzeczy ruchomych.

   Pragnę poinformować, że obecnie obie nieruchomości wykorzystywane są przez Agencję Mienia Wojskowego jako zespół magazynów mienia ruchomego przekazywanego przez resort obrony narodowej, przy założeniu magazynowania w omawianych kompleksach mienia ruchomego przejmowanego przez agencję z jednostek organizacyjnych resortu. Obiekty te są zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych przez firmę ochroniarską sprawującą całodobową ochronę wykorzystującą system alarmowy i monitoring. Koszty, jakie ponosi Agencja Mienia Wojskowego w tym zakresie, wynoszą miesięcznie ok. 44 tys. zł.

   Omawiane nieruchomości w Kraśniku mogą być przeznaczone do sprzedaży dopiero po zagospodarowaniu zmagazynowanego w nich mienia ruchomego i zakończeniu pełnienia przez te nieruchomości funkcji magazynowych.

   Odnosząc się do pytania pana posła Wojciecha Wilka w sprawie zbiorników na paliwo znajdujących się na terenie nieruchomości przy ul. Lubelskiej 159, pragnę zaznaczyć, że zostały one przed przekazaniem nieruchomości do zasobu Agencji Mienia Wojskowego właściwie zabezpieczone przez specjalistyczną firmę na zlecenie strony wojskowej. Zbiorniki te, co potwierdziła kontrola Państwowej Straży Pożarnej, nie stwarzają zagrożenia i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Agencja nie planuje obecnie ich usunięcia z nieruchomości, stąd też nie oszacowała wysokości środków finansowych, jakie należałoby ponieść na przeprowadzenie tego rodzaju prac.

   W przypadku ewentualnego podjęcia decyzji o odrębnym zagospodarowaniu wspomnianych zbiorników będą one wystawione na sprzedaż w drodze przetargu ustnego z zastrzeżeniem, że koszty ich demontażu i rekultywacji terenu poniesie ich nabywca.

   W zakresie zwolnień pracowników byłego Składu Materiałowego w Kraśniku uprzejmie informuję, że stu dwudziestu siedmiu pracowników otrzymało wypowiedzenia, dwóch zatrudniono w innych jednostkach, a ośmiu zatrudniono w Agencji Mienia Wojskowego w drodze konkursu. Na odprawy dla zwalnianych osób przeznaczono łącznie kwotę 785 875,69 zł.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.

   Z wyrazami szacunku i poważania

   Minister

   Bogdan Klich

   Warszawa, dnia 16 marca 2011 r.