VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1034
w sprawie budowy Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego (CER) p.p.u.p. Poczta Polska w Białymstoku
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Damiana Raczkowskiego nr SPS-024-1034/08 w sprawie budowy Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego p.p.u.p. ˝Poczta Polska˝ w Białymstoku, przedstawiam poniższe informacje w oparciu o wyjaśnienia dyrektora generalnego Poczty Polskiej, w którego kompetencjach na podstawie § 16 ust. 4 statutu p.p.u.p. ˝Poczta Polska˝ (Dz. U. z 2004 r. Nr 42, poz. 738, z późn. zm.) leży tworzenie, przekształcanie i likwidacja jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa.
Na wstępie pragnę wyjaśnić, że opracowana i przyjęta przez resort ˝Strategia rozwoju Poczty Polskiej na lata 2004-2006˝ określała kierunek rozwoju sieci logistycznej Poczty Polskiej, przy czym zawarte w niej rozwiązania wybiegały czasowo poza okres, na jaki została opracowana. Na pierwszym etapie zakładano poza istniejącymi już 4 węzłami CER w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie uruchomienie 4 CER-ów w: Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Bydgoszczy. Utworzony fundament systemu logistycznego planowano uzupełnić o 6 CER-ów: Kielce, Szczecin, Olsztyn, Białystok, Rzeszów, Lublin. Celem realizacji ww. założeń w 2003 r. zakupiono działki oraz dokonano kolejnych opracowań koncepcyjnych potwierdzających zasadność przyjętych wcześniej przesądzeń co do kształtu logistyki pocztowej i związanych z nią nakładów inwestycyjnych.
Powyższy model logistyki pocztowej uznany został za dokument uzasadniający realizację wcześniej rozpoczętych inwestycji i został przyjęty jako obowiązujący. Jednak po jego zatwierdzeniu i przystąpieniu do realizacji okazało się, że Poczta Polska nie będzie w stanie udźwignąć ciężaru finansowego tak wielu inwestycji na obszarze całego kraju, w tak krótkim czasie. W lutym 2006 r. oszacowano skutki finansowe realizacji inwestycji w budowę 14 CER-ów, stwierdzając, że na planowane inwestycje nie wystarczy środków finansowych. W związku z nową ˝Koncepcją pocztowego systemu logistycznego na lata 2007-2015˝ zaproponowane rozwiązanie uwzględnia m.in. możliwości finansowe przedsiębiorstwa oraz dynamicznie zmieniające się wolumeny przesyłek pocztowych na terenie kraju z możliwością szybkiego reagowania na te zmiany. Rozwiązanie to wykorzystuje istniejącą lub obecnie budowaną infrastrukturę pocztową, racjonalizując tym samym poziom planowanych wydatków inwestycyjnych. Zakłada także poprawę warunków pracy w mniejszych węzłach. W ˝Planie inwestycyjnym Poczty Polskiej na lata 2007-2009˝ przewidziano zadania związane z budową, modernizacją i wyposażeniem technologicznym węzłów klasy ˝A˝ (koncentrujące cały obrót przesyłek ekonomicznych) oraz węzły pomocnicze klasy ˝B˝ (opracowujące w systemie manualnym przesyłki priorytetowe).
Na uwagę zasługuje także fakt, że Poczta Polska prowadzi działalność operacyjną oraz inwestycyjną w oparciu o własne plany rzeczowo-finansowe, zgodnie z zasadą racjonalizacji kosztów i efektywności ekonomicznej (art.12 ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o p.p.u.p. ˝Poczta Polska). Należy przy tym dodać, że na realizację tych planów, w tym inwestycyjnych, nie otrzymuje z budżetu państwa żadnych środków finansowych. Oznacza to, że działalność inwestycyjną przedsiębiorstwo może prowadzić tylko w takim zakresie, na jaki pozwalają mu środki własne pochodzące z wypracowanego zysku, z odpisów amortyzacyjnych i ewentualnie kredytów bankowych, przy czym mogą one być zaciągane tylko w ramach posiadanej zdolności kredytowej do wysokości, która nie zagraża przedsiębiorstwu utratą płynności finansowej.
Dyrektor generalny Poczty Polskiej poinformował mnie, że w 2008 r. rozpoczęta zostanie realizacja budowy Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego w Choroszczy k. Białegostoku. Obecnie prowadzona jest weryfikacja dokumentacji technicznej przedmiotowej inwestycji z uwzględnieniem możliwości i potrzeb przedsiębiorstwa.
Ponadto dyrektor generalny Poczty Polskiej zapewnił mnie, że na budowę Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego w Choroszczy Poczta Polska ma zabezpieczone środki inwestycyjne w PI-2008.
Przedstawiając powyższe, wyrażam nadzieję, że w sposób dostateczny wyjaśniłem kwestie poruszone w przedmiotowej interpelacji.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Maciej Jankowski
Warszawa, dnia 1 kwietnia 2008 r.