VI kadencja
Zapytanie nr 4456
do ministra finansów
w sprawie zasad obowiązywania umowy między Polską a Francją dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania
Szanowny Panie Ministrze! W 1975 r. została zawarta między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Francuskiej umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku. Dziś Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i wielu przedsiębiorców prowadzi swoją działalność na jej terenie. Ratyfikowana przez Polskę i inne kraje UE (w tym Francję) ˝Konwencja w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków powiązanych˝ również ma na celu ochronę przedsiębiorców. Niestety docierają do mnie sygnały o naruszeniu praw polskich przedsiębiorców w tym zakresie przez władze francuskie. Przykładem może być sprawa PIECOBUD spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płocku. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytania:
1. Jakie działania - i w oparciu o jakie akty prawne - mogą podejmować polscy przedsiębiorcy, którym grozi bezzasadne obciążenie zobowiązaniami podatkowymi (zapłacili już bowiem podatek w Polsce)?
2. Jakie działania podejmuje Ministerstwo Finansów w celu ochrony polskich podatników - przedsiębiorców, działających na terenie Francji, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że urzędnicy francuscy lekceważą wyrażone na piśmie (w drodze indywidualnej interpretacji prawa podatkowego) stanowisko ministra finansów Rzeczypospolitej Polskiej?
3. Na jaką pomoc mogą liczyć takie firmy jak PIECOBUD spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płocku, która od wielu lat prowadzi swoją działalność na terenie UE, płaci podatki w Polsce, a pomimo to grozi jej obciążenie zobowiązaniami podatkowymi we Francji?
4. Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Finansów w związku z tym, że fiskalne władze we Francji odmiennie niż minister finansów (w wydanej PIECOBUD sp. z o.o. indywidualnej interpretacji prawa podatkowego) interpretują zapisy obowiązującej umowy międzynarodowej z 1975 r., przez co naruszony zostanie zakaz podwójnego opodatkowania tejże spółki?
Z poważaniem
Posłowie Andrzej Nowakowski i Magdalena Gąsior-Marek
Warszawa, dnia 17 lipca 2009 r.