VI kadencja

Interpelacja w sprawie zwolnienia przewoźników z obowiązku wypłat odszkodowań za opóźnienia pociągów

Interpelacja nr 13564

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie zwolnienia przewoźników z obowiązku wypłat odszkodowań za opóźnienia pociągów

   Według informacji podanych przez Polską Agencję Prasową Rada Ministrów zadecydowała, że czasowo zwolni przewoźników pasażerskich z obowiązku wypłaty odszkodowań za opóźnienia pociągów, mimo że unijne prawo gwarantuje takie świadczenia.

   W chwili obecnej jedynie spółka PKP InterCity zdecydowała się na wprowadzenie rekompensat. Pozostałe spółki w dalszym ciągu nie będą mogły otrzymać odszkodowań za opóźnienia.

   Unijne rozporządzenie nr 1371 z 2007 r. wejdzie w życie 4 grudnia bieżącego roku. Rozporządzenie gwarantuje, że jeżeli pociąg się spóźni więcej niż o godzinę, to przewoźnik ma obowiązek wypłacić pasażerowi odszkodowanie. Zgodnie z informacjami PAP powołującymi się na Centrum Informacyjne Rządu rozporządzenie przewiduje, że państwo członkowskie może zwolnić z jego respektowania przewoźników miejskich, podmiejskich i regionalnych. Może też czasowo zwolnić z przepisów rozporządzenia krajowe, kolejowe połączenia pasażerskie oraz połączenia ze stacjami poza terytorium UE. Polska podjęła decyzję o skorzystaniu z możliwości stosowania tych zwolnień - podała PAP.

   Decyzja o zwolnieniu z wypłaty odszkodowań miała zostać podjęta po analizach, z których wynika, że na wielu liniach prowadzone są prace modernizacyjne, które powodują ograniczenia prędkości i wydłużenie czasu przejazdu. Przyczyniają się one do opóźnień pociągów, a obowiązek wypłaty odszkodowania z tego powodu zmusi spółki do ponoszenia ogromnych kosztów - donosi PAP.

   Dbałość rządu o interes przewoźników powinien być tożsamy z dbałością o interes pasażera. Dlatego też zwalnianie przewoźników z wypłaty odszkodowań z tytułu opóźnień powinno gwarantować podróżnemu zwiększenie innych praw. Dlatego też rząd powinien zadbać, aby spółki wykonujące przewozy pasażerskie na terytorium Polski były zobowiązane do np. zapewnienia posiłku (w przypadku opóźnienia pociągu powyżej 3 godzin). Ponadto nie sprecyzowano, kiedy na terytorium Polski zostanie wprowadzone w życie i respektowane unijne rozporządzenie nr 1371.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie szczegółowej odpowiedzi na załączone pytania:

   1. Na jaki okres czasu Polski rząd zwolnił przewoźników kolejowych z obowiązku wypłaty odszkodowań pasażerom za opóźnienia pociągów?

   2. Zwalniając przewoźników z obowiązku wypłaty odszkodowań, rząd zadbał o interesy kolejowych firm przewozowych. Jakie nowe prawa przyznano podróżnym, którzy będą oczekiwali w zimnych i brudnych dworcach na opóźnione pociągi?

   Poseł Jacek Osuch

   Warszawa, dnia 22 listopada 2009 r.