VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie funkcjonowania programu ˝Jedno okienko˝ oraz instytucji zawieszenia działalności gospodarczej

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 6174

w sprawie funkcjonowania programu ˝Jedno okienko˝ oraz instytucji zawieszenia działalności gospodarczej

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z 8 lutego br., znak: SPS-024-6174/10, przy którym przesłano zapytanie pana posła Witolda Namyślaka w sprawie funkcjonowania programu ˝Jedno okienko˝ oraz instytucji zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, uprzejmie przekazuję następujące wyjaśnienia.

   W związku z wejściem w życie przepisów ustanawiających ˝Jedno okienko˝ w marcu 2009 r. Ministerstwo Gospodarki zorganizowało szeroką pomoc dla organów ewidencyjnych i przedsiębiorców. Opracowano szczegółową instrukcję wypełniania wniosku o wpis do ewidencji, poradnik dla gmin, specjalną stronę internetową zawierającą m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Uruchomiono wreszcie całodobową infolinię elektroniczną, na którą wpływały szczegółowe zapytania zarówno urzędników, jak również i samych przedsiębiorców. Na podstawie zadawanych pytań publikowane są materiały informacyjne zamieszczane na stronie internetowej ministerstwa.

   ˝Jedno okienko˝ integruje jedynie procedury czysto ewidencyjne, nie dotyczy zaś innych obowiązków przedsiębiorców, mających charakter decyzji merytorycznych, biznesowych. Takie też było założenie przyjęte przy wprowadzaniu tej instytucji. Mamy jednak pełną świadomość, iż oczekiwania społeczne są większe. Dlatego Ministerstwo Gospodarki rozważa rozszerzenie ˝Jednego okienka˝ na inne procedury. Odpowiednie propozycje zmiany przepisów w tym zakresie zostaną zawarte w projekcie ustawy pod roboczym tytułem o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt tej ustawy był przedmiotem wstępnych konsultacji społecznych. Obecnie ma on charakter wewnątrzeresortowy, a jego rozpatrzenie przez Radę Ministrów przewiduje się na koniec drugiego kwartału br.

   W projekcie ustawy przewiduje się m.in. rozszerzenie zasady ˝Jednego okienka˝ na wybór formy opodatkowania, zgłoszenie rejestracyjne w podatku VAT oraz zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy, członków jego rodziny oraz pracowników. Ponadto projekt przewiduje możliwość zawieszania przez przedsiębiorcę jednej z form wykonywania działalności gospodarczej, np. tylko jako wspólnik spółki cywilnej. Propozycje te są zatem zbieżne z zagadnieniami poruszanymi przez pana posła.

   Jednocześnie pragnę uprzejmie poinformować, iż obecne działania resortu gospodarki w zakresie formalnych obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców koncentrują się na dwóch projektach. Z końcem ubiegłego roku został uruchomiony punkt kontaktowy dla przedsiębiorców, natomiast od 1 lipca 2011 r. ruszy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Docelowo obie te instytucje powinny zostać funkcjonalnie połączone. Oba te projekty zmierzają do utworzenia przyjaznych dla przedsiębiorców sposobów komunikowania się z szeroko pojętą administracją, za pośrednictwem środków łączności internetowej.

   Docelowo, dzięki ˝punktowi kontaktowemu˝, przedsiębiorcy będą mogli dopełnić poprzez Internet praktycznie wszelkie procedury urzędowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Na specjalnej stronie internetowej będą zamieszczane także przydatne informacje oraz aktualne dane kontaktowe urzędów, izb gospodarczych czy stowarzyszeń pomagających przedsiębiorcom. Utworzenie punktu i zakres jego zadań określa dyrektywa 2006/123/WE dotycząca usług na rynku wewnętrznym. Należy podkreślić, iż w Polsce punkt będzie ˝obsługiwać˝ wszystkich przedsiębiorców, bez względu na rodzaj wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Ustawa wprowadzająca punkt została już rozpatrzona przez Senat, zaś usługi oferowane za pośrednictwem punktu będą sukcesywnie rozwijane.

   Z kolei CEIDG, która zostanie utworzona 1 lipca 2011 r., będzie ogólnodostępną przez Internet bazą danych o przedsiębiorcach. Zastąpi ona obecne ewidencje gminne, będzie działać jedynie wirtualnie. Wpis do CEIDG nie będzie wiązać się z koniecznością wizyty w jakimkolwiek urzędzie, przedsiębiorca będzie dokonywać samorejestracji za pomocą prostego formularza zamieszczonego na stronie internetowej. Będzie to tzw. miękka rejestracja, nie będzie potrzeby żadnego zaświadczenia, ponieważ do funkcjonowania w obrocie wystarczy sam fakt figurowania danej osoby w powszechnie dostępnej przez Internet bazie. Natomiast dystrybucja danych ewidencyjnych między uprawnionymi urzędami będzie odbywać się automatycznie. Rozwiązanie to wyeliminuje wszystkie problemy, z którymi na etapie rejestracji działalności obecnie borykają się przedsiębiorcy. Utworzenie CEIDG wynika z przyjętej w 2008 r. nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Dariusz Bogdan

   Warszawa, dnia 26 lutego 2010 r.