VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie sytuacji pacjentów cierpiących na AMD

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 13308

w sprawie sytuacji pacjentów cierpiących na AMD

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację złożoną przez panią poseł Elżbietę Streker-Dembińską, przesłaną przy piśmie z dnia 8 grudnia 2009 r. (znak: SPS-023-13308/09), w sprawie leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), uprzejmie przekazuję następujące informacje.

   Obecnie leczenie pacjentów z rozpoznaniem wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem finansowane jest w ramach grupy B01: Leczenie wysiękowej postaci AMD werteporfiryną przy zastosowaniu terapii fotodynamicznej z katalogu j.g.p. Natomiast finansowanie leczenia wysiękowej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych możliwe jest w ramach procedury: świadczenie za zgodą płatnika.

   Rada Konsultacyjna AOTM podczas posiedzenia w dniu 10 września 2008 r. w sprawie finansowania preparatu ranibizumab (Lucentis˝) w leczeniu neowaskularnej (wysiekowej) postacji AMD (zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem) wydała następującą rekomendację: Rada konsultacyjna rekomenduje finansowanie ranibizumabu (Lucentis˝) w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem w ramach programu terapeutycznego pod warunkiem zapewnienia kosztowo efektywnego sposobu finansowania. W uzasadnieniu rekomendacji zapisano: Z uwagi na udowodnioną skuteczność w leczeniu AMD i duże znaczenie społeczne tej choroby finansowanie ranibizumabu ze środków publicznych jest zasadne, pod warunkiem zapewnienia efektywnego kosztowo sposobu finansowania. W uwagach i dodatkowych zaleceniach rady konsultacyjnej umieszczono zapis: W świetle opinii eksperckich oraz rekomendacji NICE z sierpnia 2008 wskazane byłoby rozważenie finansowania ze środków publicznych innych inhibitorów VEGF (np. bewacizumab).

   Obecnie kwalifikacja świadczeń opieki zdrowotnej jako świadczeń gwarantowanych następuje w oparciu o zapisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 118, poz. 989), artykuły od 31 a do 31 h.

   Zgodnie z powyższym oraz w związku z koniecznością dokonania nowelizacji rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. z 2009 r. Nr 140, poz. 1148) minister zdrowia zlecił prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych przygotowanie rekomendacji dla świadczeń z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych.

   Obecnie trwają prace nad wykazem świadczeń gwarantowanych z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych oraz warunków ich realizacji. Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych w dniu 17 grudnia 2009 r.

   W projekcie rozporządzenia ministra zdrowia znalazł się również program ˝Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem˝.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Marek Haber

   Warszawa, dnia 30 grudnia 2009 r.