VI kadencja

Interpelacja w sprawie karania żeglarzy będących pod wpływem alkoholu

Interpelacja nr 22689

do ministra sprawiedliwości

w sprawie karania żeglarzy będących pod wpływem alkoholu

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z art. 87 Kodeksu karnego, kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny. Wobec takiej osoby sądy orzekają również zakaz prowadzenia pojazdów, co skutkuje utratą prawa jazdy. Przepis ten dotyczy między innymi prowadzenia jachtu na silniku, który jest traktowany przez sąd dokładnie tak jak prowadzenie samochodu. Skutkuje to nałożeniem na taką osobę kar określonych w ww. przepisie, jak i utratę prawa jazdy.

   Jeżeli jacht nie posiada silnika lub jest to np. rower wodny lub kajak na szlaku żeglownym, to przestępstwo traktowane jest jak np. prowadzenie roweru po drodze publicznej - orzeka się kary, ale nie zabiera prawa jazdy.

   Panie Ministrze! Prawo jazdy nie jest dokumentem koniecznym do prowadzenia jachtu, tym dokumentem jest patent żeglarski bądź sternika jachtowego. Brak prawa jazdy nie wyklucza otrzymania patentu. Dlaczego zatem, skoro nie jest to dokument wymagany, odbiera się go w wypadku naruszenia przepisów?

   Z poważaniem

   Poseł Wojciech Saługa

   Warszawa, dnia 16 maja 2011 r.