VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2584
w sprawie sprzedaży leków przez Internet
Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem pana Włodzimierza Karpińskiego, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przesłanym przy piśmie z dnia 10 października 2008 r. (SPS-024-2584/08) w sprawie sprzedaży leków przez Internet przesyłam uprzejmie następujące wyjaśnienia.
Warunki obrotu produktami leczniczymi określa uchwalona przez parlament ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271). Zgodnie z art. 65 obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w wymienionej ustawie. Jednocześnie przepis art. 68 tej ustawy stanowi, że obrót detaliczny produktami leczniczymi prowadzony jest w aptekach ogólnodostępnych. Poza aptekami, w myśl art. 70 ust. 1, obrót detaliczny produktami leczniczymi mogą prowadzić punkty apteczne. Poza aptekami i punktami aptecznymi obrót detaliczny produktami leczniczymi wydawanymi bez recepty lekarskiej mogą prowadzić placówki obrotu pozaaptecznego wymienione w art. 71 ust. 1 przedmiotowej ustawy.
W dniu 30 marca 2007 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 75, poz. 492). Wprowadzona zmiana w art. 68 ust. 3 polega na dopuszczeniu prowadzenia przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza. Tym samym przepisy ustawy nie dopuszczają do sprzedaży wysyłkowej, w wyniku realizacji zamówień składanych za pośrednictwem Internetu, produktów leczniczych wydawanych na podstawie recepty. Jednocześnie przepisem wymienionego artykułu ust. 3a minister zdrowia został upoważniony do określenia, w drodze rozporządzenia, warunków prowadzenia takiej sprzedaży. Wykonując upoważnienie ustawowe, minister zdrowia rozporządzeniem z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza określił szczegółowy zakres wymagań, które muszą być spełnione przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne, prowadzące sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych w wyniku realizacji zamówień składanych za pośrednictwem Internetu.
Odnosząc się do kwestii podniesionych w interpelacji, uprzejmie informuję:
- Obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne. Ustawa Prawo farmaceutyczne nie dopuszcza do sprzedaży wysyłkowej, w wyniku realizacji zamówień składanych za pośrednictwem Internetu, produktów leczniczych wydawanych na podstawie recepty lekarskiej.
- Transport i przechowywanie produktów leczniczych wymaga zachowania szczególnych warunków, takich jak niska temperatura, ochrona przed działaniem światła itp. Wymagania te są określone w charakterystyce produktu leczniczego i odpowiednich farmakopeach. Do chwili wydania leku pacjentowi na aptece ciąży konieczność zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania produktu leczniczego. Dlatego też konieczne było zobligowanie aptek prowadzących sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych do zapewnienia właściwych warunków transportu, określonych w przepisach rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie procedur dobrej praktyki dystrybucyjnej (Dz. U. Nr 144, poz. 1216), tj. zapewnienie takich warunków, do jakich zobowiązane są hurtownie farmaceutyczne dostarczające produkty lecznicze swoim odbiorcom. Powyższe uregulowania mają na celu zapewnienie odpowiedniej jakości usług farmaceutycznych, a w konsekwencji zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pacjentów. Apteki i punkty apteczne, obecnie prowadzące również sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych bez przepisu lekarza, w wyniku realizacji zamówień składanych za pośrednictwem Internetu, odpowiadają za ich jakość, w związku z tym muszą spełniać wszystkie wymogi m.in. kadrowe, lokalowe, warunki przechowywania, transportu, w celu zapewnienia właściwej jakości produktów leczniczych i bezpieczeństwo stosowania.
- Zwrot zakupionych produktów leczniczych został uregulowany przedmiotowym rozporządzeniem ministra zdrowia. Zgodnie z przepisem zawartym w art. 3 rozporządzenia istnieje możliwość odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia dostawy produktu leczniczego, bez ponoszenia kosztów innych niż bezpośrednie koszty zwrotu. Zapis, o którym mowa, został wprowadzony w wyniku uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień międzyresortowych przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i miał na celu zapewnienie zgodności regulacji zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu z przepisami dyrektywy 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony konsumentów w przypadku umów zawieranych na odległość.
Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (Dz. U. Nr 60, poz. 374) weszło w życie 3 maja 2008 r.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Marek Twardowski
Warszawa, dnia 31 października 2008 r.