VI kadencja

Interpelacja w sprawie czasu trwania służby wojskowej żołnierzy zawodowych

Interpelacja nr 24050

do ministra obrony narodowej

w sprawie czasu trwania służby wojskowej żołnierzy zawodowych

   Szanowny Panie Ministrze! Zapisy ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892) określające łączny czas służby kontraktowej na okres nie dłuższy niż 12 lat powodują, że tylko niewielki odsetek żołnierzy kontraktowych ma szansę na dalszą służbę w charakterze żołnierzy zawodowych. Dla człowieka w wieku ponad 30 lat nie jest budująca perspektywa zaczynania kariery zawodowej od nowa w nowym zawodzie i środowisku. Obecna sytuacja bardzo niewielkich szans przekroczenia przez żołnierza kontraktowego 12 lat służby nie jest też czynnikiem sprzyjającym zawieraniu kontraktów przez nowych kandydatów. Aktualna sytuacja prawna i faktyczna powoduje, że żołnierze korpusu szeregowych utracili jakąkolwiek motywację do zaangażowania się w służbę i szkolenia, skoro tylko kilka procent z nich ma szansę na służbę zawodową. Twierdzenie, jakoby system zachęcał żołnierzy kontraktowych do podwyższania kwalifikacji i umiejętności celem spełnienia wymogów koniecznych do awansu na wyższy stopień i przejścia do służby stałej w pozostałych korpusach kadry jest przynajmniej mocnym niedomówieniem, skoro pozostałe korpusy nie wchłoną takiej liczby szeregowych. Istotnym problemem w powyższej sytuacji są kwoty włożone w szkolenie szeregowego, którego po 12 latach i w pełni sił armia się pozbywa, aby na jego miejsce zawrzeć nowy kontrakt z innym żołnierzem, wymagającym przeszkolenia.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Ilu żołnierzom służby kontraktowej upływa maksymalny - 12-letni - okres służby kontraktowej w poszczególnych latach w okresie 2011-2021?

   2. Jaki procent żołnierzy kontraktowych ma szansę na służbę w charakterze żołnierzy zawodowych w ww. okresie, wyszczególniając prognozowane odejścia ze służby żołnierzy zawodowych?

   3. W jaki sposób ministerstwo zamierza prowadzić nabór żołnierzy kontraktowych, jeżeli slogan ˝Zostań żołnierzem, zainwestuj w przyszłość˝ nie ma pokrycia w rzeczywistości i nie da się ukryć tego faktu przed ewentualnymi kandydatami do służby kontraktowej?

   Z poważaniem

   Poseł Mieczysław Marcin Łuczak

   Wieluń, dnia 22 lipca 2011 r.