VI kadencja
Interpelacja nr 20807
do ministra spraw zagranicznych
w sprawie wiz dla studentów z Afryki
Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie przyczyn braku zgody na wydawanie wiz dla obywateli krajów afrykańskich, których celem przyjazdu do Polski jest podjęcie nauki na uczelniach wyższych.
Polskie szkoły szczycą się wysokim poziomem nauczania zapewnionym przez wykwalifikowaną kadrę naukową. Nasze ośrodki akademickie zyskały uznanie na całym świecie, czego dowodem mogą być otrzymywane prestiżowe nagrody, a także udział polskich naukowców w roli ekspertów na konferencjach międzynarodowych.
Nie dziwi więc zainteresowanie podjęciem studiów w Polsce przez obcokrajowców. Uczelnie współpracują w programach pomostowych, dzięki którym stwarza się dla studentów możliwość kilkumiesięcznej nauki w wybranym przez nich kraju. Napawa dumą informacja, że coraz więcej młodych Europejczyków decyduje się na studia w Polsce. Należy zauważyć, że wiele szkół wyższych w swojej ofercie przedstawia programy nauczania z przeznaczeniem dla studentów z zagranicy.
Ze zdumieniem jednak przyjmuję informacje o trudnościach, jakie spotykają młodzież z Afryki, która zainteresowana jest podjęciem studiów w Polsce. Należy zauważyć, że przyjazd obcokrajowców na studia do Polski można traktować nie tylko jako formę promocji polskiej nauki. Dla naszych uczelni jest to również sposób na pozyskanie środków finansowych. Dla przykładu koszt studiów na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi wynosi 10 tys. euro rocznie. W Wielkiej Brytanii dzięki opłatom cudzoziemców za czesne szkoły wyższe corocznie zarabiają 7 mld funtów brytyjskich.
Zastanawiający jest fakt, że największe problemy z uzyskaniem polskiej wizy mają właśnie obywatele krajów afrykańskich. Trudności te zaprzeczają zasadzie internacjonalizacji i stwarzaniu swobodnej strefy wymiany naukowej i kulturowej. Problem odmowy udzielenia wizy jest często poruszany w korespondencji, jaką otrzymuję z krajów afrykańskich (m.in. z Nigerii). Ze strony polskich uczelni dochodzą natomiast głosy zapewniające o gotowości przyjęcia studentów obcokrajowców, w tym Afrykańczyków.
Umożliwienie podjęcia studiów przez młodzież afrykańską to także rozwiązanie problemu niżu społecznego, przed którym stoi Polska. Zgodnie z artykułem opublikowanym w dniu 21 lutego 2011 r. na stronach internetowych gazety ˝Rzeczpospolita˝ (www.rp.pl) w 2020 r. liczba słuchaczy uczelni wyższych spadnie o 0,6 mln. Autorzy artykułu wymieniają konsekwencje zmniejszenia ilości studentów. Maturzyści wybierać będą prestiżowe uczelnie, co spowoduje brak zainteresowania ośrodkami studenckimi w mniejszych miastach. Spowoduje to konieczność zamknięcia części placówek i obniżenie poziomu nauczania na uczelniach cieszących się mniejszym zainteresowaniem. Niektóre szkoły będą zachęcały do podjęcia studiów w nich poprzez głoszenie haseł o łatwiejszej nauce.
Dlatego też zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o interwencję w tej sprawie i odpowiedź na pytania: Dlaczego obcokrajowcy pochodzenia afrykańskiego, zwłaszcza mieszkańcy Nigerii, mają trudności w uzyskaniu polskich wiz? Czy możliwa jest zmiana obecnej sytuacji w najbliższym czasie?
Łączę wyrazy szacunku
Poseł John Abraham Godson
Łódź, dnia 21 lutego 2011 r.