VI kadencja
Interpelacja nr 4450
do ministra gospodarki
w sprawie możliwości podjęcia prac nad przetwarzaniem węgla w paliwo
W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się w naszym kraju o możliwości przetwarzania węgla w paliwo. Związane jest to niewątpliwie z galopującymi cenami ropy na rynkach światowych, co powoduje wzrost cen paliw płynnych w Polsce. W związku z tym składamy następującą interpelację, jednocześnie zapytując:
1. Jakie działania w tym zakresie podejmuje lub zamierza podjąć Ministerstwo Gospodarki?
2. Jak wiadomo, największym producentem paliw syntetycznych jest RPA. Czy Ministerstwo Gospodarki planuje w tej dziedzinie podjąć współpracę, jak również wykorzystać doświadczenie inżynierów z Afryki Południowej?
Uzasadnienie
Rosnące ceny paliw doprowadziły do sytuacji, w której wiele państw na świecie zostało zmuszonych do przyspieszenia prac nad alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii. Jednym z takich działań jest nietradycyjna metoda uzyskiwania ropy.
W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na ropę stale wzrasta, a koszty poszukiwań, jak i jej wydobycia są również bardzo wysokie. Zdaniem specjalistów granica opłacalności produkcji paliw z węgla ma miejsce w sytuacji, gdy cena baryłki ropy przekroczy 100 dol. W chwili obecnej cena ta oscyluje na poziomie 130-140 dolarów za baryłkę. Dlatego wydaje się, że jest to dobry moment na podjęcie działań w tej dziedzinie.
Z ekonomicznego, jak i logistycznego punktu widzenia instalacja do zgazowania węgla powinna zostać usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już tradycyjnej kopalni, co pozwoliłoby przynajmniej w części wykorzystać już istniejącą infrastrukturę.
Duże znaczenie ma również ekologia, gdyż upłynnianie węgla jest procesem proekologicznym ze względu na brak emisji gazów do atmosfery. Jest to istotne z punktu widzenia redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wydaje się, że jednym z najważniejszych czynników co do tworzenia takich instalacji jest możliwość znaczącego uniezależnienia się od zagranicznych dostawców ropy. Jednakże wiązałoby się to z wybudowaniem większej liczby takich fabryk.
Ocenia się, że Polska posiada zasoby węgla na ponad 200 lat, co uzasadnia podjęcie przedsięwzięcia przerobu węgla na paliwa płynne.
Największym na świecie producentem paliw syntetycznych z węgla jest RPA. Korzystając z taniego surowca oraz działając w separacji od światowego rynku ropy naftowej, zajmująca się przetwarzaniem węgla firma Sasol osiągnęła wyjątkowo korzystne wyniki ekonomiczne. Wykorzystywana w tych zakładach technologia syntez praktycznie nie różni się od stosowanej w Europie w okresie przedwojennym (także w Polsce). Nowe rozwiązania procesów technologicznych sprawiły, że jest ona znacznie bardziej efektywna.
Nawiązanie współpracy Ministerstwa Gospodarki z odpowiednim ministerstwem w RPA wydaje się więc dobrym pomysłem na etapie poprzedzającym ewentualne decyzje rządu RP w tym zakresie.
Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z dnia 9 maja 1996 r. (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199), realizując uprawnienia posłów RP, uprzejmie prosimy o odpowiedź na niniejszą interpelację.
Z wyrazami szacunku
Posłowie Arkady Fiedler
i Tomasz Piotr Nowak
Poznań, dnia 22 lipca 2008 r.