VI kadencja
Interpelacja nr 14712
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie zasad wykonywania kontroli resortowej Ministerstwa Finansów nad podległymi instytucjami i organami
Szanowny Panie Premierze! Kontrola resortowa wykonywana przez Ministerstwo Finansów powinna mieć za zadanie dbałość o prawidłowe i terminowe realizowanie ustalanych doraźnie i corocznie zadań spoczywających na organach celnych i podatkowych oraz organach kontroli skarbowej. Realizacja tych zadań ma na celu m.in. zapewnienie wpływów do budżetu państwa oraz ochronę ekonomicznych i prawnych interesów Skarbu Państwa. Brak efektywnej kontroli resortowej uniemożliwia wykonanie powyższego.
Mając na uwadze powyższe, bardzo prosimy o udzielenie nam odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie komórki organizacyjne Ministerstwa Finansów i przez kogo nadzorowane wykonują kontrolę resortową?
2. Jaki jest stan liczebny wskazanych powyżej komórek organizacyjnych?
3. Ile zostało przeprowadzonych w 2009 r. kontroli resortowych w organach nadzorowanych i podległych ministrowi finansów oraz czy wynikające z nich wnioski skutkowały zawiadomieniem stosownych organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?
4. Ile jest zaplanowanych w 2010 r. do zrealizowania kontroli resortowych?
5. Jakie są koszty funkcjonowania w Ministerstwie Finansów komórek kontroli resortowych?
6. Czy i na jakich zasadach kontrola resortowa podejmuje działania na skutek interwencji obywatelskich, innych organów i służb państwowych? Czy zwrotnie organy i służby państwowe są informowane o podjętych działaniach? Jeżeli nie, to dlaczego?
7. Czy pani minister, pełnomocnik rządu ds. opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych lub Departament Nadzoru i Kontroli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas wykonywania swoich czynności służbowych monitoruje prawidłowość wykonywania zadań przez kontrolę resortową w Ministerstwie Finansów?
8. Czy kiedykolwiek i jakiejkolwiek kontroli resortowej lub kontroli wewnętrznej albo zainteresowaniu pani minister, pełnomocnik rządu ds. opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych podlegały nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków służbowych przez Departament Rozwoju Rynku Finansowego w MF (nadzorowany przez pana Dariusza Daniluka - podsekretarza stanu), który to notorycznie opóźnia się z opracowywaniem krajowych projektów aktów prawych, których terminowe implementowanie jest wymagane postanowieniami Unii Europejskiej i których niewydanie grozi Polsce zastosowaniem wobec niej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości dotkliwych sankcji finansowych?
9. Czy pani minister, pełnomocnik rządu ds. opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych osobiście lub poprzez Departament Kontroli i Nadzoru w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - opłacani ze środków publicznych (podatków) - zamierza w ogóle zająć się ww. sprawą, zlecając wszczęcie stosownego postępowania kontrolnego, podczas którego ustalone zostanie, jakie oraz kiedy akty prawne miały być wydane i dlaczego dopuszczono się zaniedbania wydania ich w określonym terminie lub bezczynności niewydania ich w ogóle (np. w odniesieniu do dyrektywy o usługach płatniczych)?
Z wyrazami szacunku
Poseł Maks Kraczkowski
oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 17 lutego 2010 r.