VI kadencja
Odpowiedź ministra gospodarki
na interpelację nr 2302
w sprawie zamierzeń rządu dotyczących wykorzystania krajowych zasobów węgla brunatnego
W odpowiedzi na interpelację posłów: pana Romana Brodniaka, pani Ewy Drozd, pani Ewy Wolak i pana Tomasza Smolarza, skierowaną pismem z dnia 9 kwietnia 2008 r., znak SPS-023-2302/08, do ministra gospodarki i ministra środowiska, w sprawie zamierzeń rządu dotyczących wykorzystania krajowych zasobów węgla brunatnego proszę o przyjęcie następującego stanowiska w zakresie właściwości rzeczowej ministra gospodarki.
Energetyka polska charakteryzuje się wysokim udziałem węgla w bilansie energii pierwotnej. Wynika to między innymi ze struktury i wielkości posiadanych zasobów surowców energetycznych. Jest to niewątpliwie czynnik wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne kraju, jednakże wykorzystywanie tego surowca w chwili obecnej rodzi określone problemy ze spełnieniem wymagań ochrony środowiska. Zmusza to do stosowania nowoczesnych technik i technologii w procesie spalania, jak i przetwarzania tego surowca.
Mając na uwadze fakt, iż węgiel brunatny jest obok węgla kamiennego podstawowym, a zarazem najtańszym nośnikiem energii w bilansie paliwowym Polski, inwestycje w udostępnienie złóż węgla brunatnego muszą być dokładnie rozważone pod względem ekonomicznym, jak i społecznym.
Uwzględniając protesty społeczne oraz coraz wyższe koszty emisji CO2, wydaje się, że udostępnienie złóż możliwe byłoby przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod (np. przemysłowej gazyfikacji węgla za pomocą jego podziemnego wypalania lub biogazyfikacji przy udziale szczepów bakterii) pozwalających uniknąć zastosowania odkrywkowej metody wydobywania węgla brunatnego ze złoża. Takie technologie są jednak aktualnie w fazie badań doświadczalnych, dziś brak jest jednoznacznej odpowiedzi co do możliwości zastosowania ich w celu eksploatacji złóż węgla brunatnego.
Obecnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad przygotowaniem projektu polityki energetycznej Polski do roku 2030. Projekt ten zawierać będzie również m.in. cele polityki państwa w sektorze górnictwa węgla brunatnego, w tym racjonalizację jego wydobycia oraz udostępnianie nowych złóż.
Niezależnie od tego należy jednak mieć na względzie, że aby udostępnienie złóż węgla brunatnego, nawet w perspektywie po roku 2030, było możliwe, to obecnie lokalne władze samorządowe, odpowiedzialne za sporządzanie planów zagospodarowania przestrzennego, powinny podejmować działania dla zapewnienia ochrony prawnej tego złoża kopalin strategicznych, nie dopuszczając do zabudowania infrastrukturą niezwiązaną z przemysłem wydobywczym.
Odnośnie odpowiedzi na trzecie pytanie uprzejmie informuję, że pod patronatem ministra gospodarki 25 lutego 2008 r. 9 firm energetycznych powołało Polską Platformę Czystych Technologii Węglowych (PPCTW), której zadaniem będą m.in. działania na rzecz wdrożenia w Polsce bezemisyjnych metod spalania węgla. W projekt zaangażowany jest m.in. były premier RP, obecnie eurodeputowany, pan Jerzy Buzek - inicjator powołania Innowacyjnego Śląskiego Klastra Czystych Technologii Węglowych. Głównym celem PPCTW jest wspólne działanie przedsiębiorstw energetycznych na rzecz wybudowania pierwszej polskiej instalacji wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Platforma ma także wspierać merytorycznie proces legislacyjny dotyczący przeniesienia odpowiednich dyrektyw unijnych do polskiego prawa. Zamierza również informować społeczeństwo o wszelkich aspektach związanych z czystymi technologiami węglowymi, w tym o ich wpływie na środowisko. W przyszłości PPCTW zaprosi do współpracy inne zainteresowane przedsiębiorstwa oraz polskie instytuty naukowe. Zamierza również współpracować z Komisją Europejską i Europejską Platformą Czystych Technologii Węglowych (ZEP).
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, mam nadzieję, że zostaną one przyjęte jako wyczerpująca odpowiedź na postawione pytanie.
Minister
Waldemar Pawlak
Warszawa, dnia 16 maja 2008 r.