VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 17898
w sprawie uznania rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) za chorobę przewlekłą oraz refundacji rehabilitacji
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pana Jarosława Matwiejuka, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przesłaną przy piśmie z dnia 15 września 2010 r. (SPS-023-17898/10), w sprawie uznania rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) za chorobę przewlekłą oraz refundację rehabilitacji uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.
Zagwarantowanie opieki zdrowotnej osobom ze schorzeniami przewlekłymi, w tym osobom cierpiącym na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), podlega takim samym regułom, jakim podlega zapewnienie opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom naszego kraju. Szczegółowe unormowania prawne regulujące kwestie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej zawiera ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027, ze zm.) oraz akty wykonawcze do ustawy.
Wykaz gwarantowanych świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, które przysługują świadczeniobiorcy, zawarty jest w art. 15 ust. 2 wskazanej ustawy i obejmuje m.in.: podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne, rehabilitację leczniczą, leki. W świetle postanowień art. 34a ustawy rehabilitacja lecznicza jest świadczeniem gwarantowanym.
Kwalifikacji świadczeń opieki zdrowotnej jako świadczeń gwarantowanych dokonuje minister zdrowia w drodze rozporządzenia po uzyskaniu rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych, biorąc pod uwagę kryteria określone w art. 31a, przy uwzględnieniu priorytetów zdrowotnych określonych rozporządzeniem ministra zdrowia (Dz. U. Nr 137, poz. 1126).
Odnosząc się do pytań, uprzejmie informuję.
1. Umieszczenie choroby rdzeniowy zanik mięśni w wykazie chorób przewlekłych nie ma związku z dostępem pacjentów na nią cierpiących do świadczeń rehabilitacyjnych.
Należy wyjaśnić, że zgodnie z upoważnieniem zawartym w art. 37 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych minister zdrowia określa w drodze rozporządzeń wykaz chorób oraz dla każdej z chorób wykaz leków, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie lub z ulgową odpłatnością, co umożliwia nabycie produktów leczniczych w aptekach ogólnodostępnych z ulgową odpłatnością w ściśle określonych wskazaniach. Nie ma skutecznej farmakoterapii, która hamowałaby postęp choroby SMA, nie można więc wskazać leku, który powinien być objęty dopłatami ze środków publicznych.
2. W Ministerstwie Zdrowia obecnie nie są realizowane, jak też nie są planowane do realizacji działania ukierunkowane na problematykę osób z rdzeniowym zanikiem mięśni. W świetle postanowień art. 34 wskazanej ustawy rehabilitacja lecznicza jest świadczeniem gwarantowanym. Rozporządzeniem z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. Nr 140, poz. 1145) minister zdrowia określił wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.
W załączniku nr 1 ˝Wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej˝ ujęta została rehabilitacja neurologiczna. Świadczenia gwarantowane są realizowane w warunkach ambulatoryjnych, domowych, ośrodka lub oddziału dziennego, stacjonarnych. Określony został czas trwania rehabilitacji neurologicznej - w przypadku dzieci do ukończenia 18. roku życia wynosi do 24 tygodni i może być przedłużony decyzją lekarza, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
3. Minister właściwy do spraw zdrowia, zgodnie z upoważnieniem art. 31e ww. ustawy, może dokonać m.in. zmiany warunków realizacji świadczenia gwarantowanego. Wnioski do ministra zdrowia o zmianę warunków realizacji świadczeń gwarantowanych mogą składać konsultanci krajowi z dziedziny medycyny odpowiedniej dla danego świadczenia, a także za pośrednictwem konsultantów krajowych - stowarzyszenia będące zgodnie z postanowieniami ich statutów towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym oraz stowarzyszenia i fundacje, których celem statutowym jest ochrona praw pacjenta.
W omawianym przypadku głównym ośrodkiem klinicznym w Polsce, w którym od wielu lat prowadzona jest diagnostyka i leczenie chorych m.in. z rdzeniowym zanikiem mięśni, jest Katedra i Klinika Neurologii - Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Podsekretarz stanu
Marek Haber
Warszawa, dnia 8 października 2010 r.