VI kadencja

Zapytanie w sprawie zasad nabywania zakładowych lokali mieszkalnych zgodnie z ustawą o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa

Zapytanie nr 1332

do ministra infrastruktury

w sprawie zasad nabywania zakładowych lokali mieszkalnych zgodnie z ustawą o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa

   Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego zwrócił się z prośbą o pomoc pan Władysław Dojka, będący najemcą lokalu mieszkalnego przydzielonego mu blisko 20 lat temu jako mieszkanie zakładowe. Osoba ta zatrudniona była od 1970 r. w przedsiębiorstwie państwowym - Huta Szkła Okiennego w Sandomierzu. Z tytułu stosunku pracy z przedsiębiorstwem państwowym decyzją z dnia 4 stycznia 1979 r. przydzielono panu Władysławowi Dojce lokal mieszkalny będący własnością zatrudniającego go przedsiębiorstwa. W dniu 28 lutego 1979 r. pomiędzy przedsiębiorstwem państwowym Huta Szkła Okiennego w Sandomierzu a Władysławem Dojką zawarta została umowa najmu przydzielonego mu lokalu. Od tego czasu osoba ta zajmuje lokal wraz ze swoją rodziną na podstawie stosunku najmu.

   W roku 1993 przedsiębiorstwo państwowe zatrudniające pana Władysławę Dojkę zostało sprzedane prywatnemu inwestorowi (Pilkington Sandoglass Polska sp. z o. o.), na skutek czego nastąpiło przejęcie przez nową spółkę wszystkich pracowników przedsiębiorstwa na zasadzie art. 231 Kodeksu pracy oraz całego jego majątku (w tym bloków mieszkalnych zamieszkałych przez pracowników). Następnie w roku 1998 bloki mieszkalne należące dotąd do przedsiębiorstwa państwowego, a potem do spółki Pilkington Sandoglass Polska sp. z o. o. zostały przekazane nieodpłatnie gminie Sandomierz i od tego czasu ta jednostka samorządu terytorialnego dysponuje lokalami zakładowymi. W 2003 r. Rada Miasta Sandomierza podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach stanowiących własność gminy Sandomierz oraz wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty. Na podstawie tej uchwały burmistrz miasta Sandomierz zaoferował mieszkańcom przejętych bloków wykup wynajmowanych przez nich mieszkań. Część z najemców skorzystała z oferty, a część z różnych przyczyn, najczęściej finansowych, nie wykupiła mieszkań. Wśród osób, które nie nabyły lokali, jest pan Władysław Dojka.

   W ostatnim czasie pan Władysław Dojka zwrócił się do burmistrza miasta Sandomierz z prośbą o sprzedanie mu zamieszkiwanego przez niego od blisko 20 lat lokalu na preferencyjnych warunkach, o których mowa w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz. U. 2001, Nr 4, poz. 24, z późn. zm.). Burmistrz jednak odmówił, oferując wprawdzie wykup lokalu, ale za cenę rynkową, która znacznie przewyższa kwotę, którą najemca zobligowany byłby zapłacić przy uwzględnieniu bonifikat przewidzianych ustawą. W związku z powyższym pan Władysław Dojka zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc w przedmiotowej sprawie, a ja z kolei proszę Pana Ministra o wyjaśnienie wątpliwości, jakie pojawiają się przy próbie zastosowania ww. ustawy do realiów przedmiotowej sprawy. Pomocne okazać się może uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy w opisanej wyżej sytuacji panu Władysławowi Dojce przysługują uprawnienia, o których mowa w ustawie o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa? A w szczególności, czy ww. ustawę stosuje się w sytuacji, gdy bezpośrednim poprzednikiem zbywcy (gminy) nie jest przedsiębiorstwo państwowe, lecz spółka, która nabyła to przedsiębiorstwo w drodze prywatyzacji?

   2. Czy w wypadku wystąpienia przez pana Władysława Dojkę do gminy Sandomierz z żądaniem sprzedaży wynajmowanego przez niego lokalu na preferencyjnych warunkach władze gminy będą zobligowane do zaoferowania lokalu do wykupu, a zatem czy jest to obowiązek, czy tylko uprawnienie gminy? - kwestia ta jest bardzo istotna z uwagi na odmówienie przez burmistrza sprzedaży lokalu za cenę z bonifikatą.

   3. Czy do okresu pracy, od którego liczy się bonifikatę w cenie sprzedaży lokalu, wlicza się pracę w prywatnej spółce Pilkington Sandoglass Polska sp. z o.o., czy tylko okres zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym? Pan Władysław Dojka od 1970 r. cały czas pracuje w tym przedsiębiorstw (od 1993 r. spółka prywatna).

   4. Czy w realiach przedmiotowej sprawy istnieje ostateczny termin, w którym najemca lokalu zakładowego musi wykupić zajmowany przez siebie lokal (ewentualnie złożyć wniosek o wykup tego lokalu), czy też może zrobić to w dowolnym momencie?

   Uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na przedstawione pytania. Nadmieniam, że podobną sytuację prawną ma w naszym mieście wiele innych osób, więc sprawa pana Dojki może być swoistym precedensem, który ułatwi drogę innym najemcom lokali zakładowych.

   Z poważaniem

   Poseł Marek Kwitek

   Sandomierz, dnia 27 marca 2008 r.