VI kadencja

Zapytanie w sprawie projektu zniesienia licencji zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami

Zapytanie nr 6760

do ministra gospodarki

w sprawie projektu zniesienia licencji zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami

   Jedną z propozycji tzw. ,,Pakietu na rzecz przedsiębiorczości˝ jest projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zgodnie z założeniami powyższego projektu licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomości uznaje się za ograniczenie swobody działalności gospodarczej oraz jako barierę administracyjną.

   Chciałbym podkreślić, że zgodnie z prawem licencja pośrednika w obrocie nieruchomości nie ogranicza dostępu do rynku osobom, które tej licencji nie posiadają. Według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 marca 2008 r., sygn. SK 17/05: Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami powinna być traktowana jedynie jako wymóg, a nie ograniczenie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie jest ona elementem polityki reglamentacyjnej państwa. Licencja potwierdza jedynie posiadanie przez osobę zajmującą się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami niezbędnych do tego kwalifikacji.

   Z doświadczenia zawodowego wiem, jak skomplikowaną materią jest rynek nieruchomości. W ręce pośredników nieruchomości trafia niejednokrotnie dorobek całego życia konsumenta. Od wiedzy i profesjonalizmu pośrednika bezpośrednio zależy powodzenie całego przedsięwzięcia gospodarczego. Ma to także wpływ na ogólną sytuację gospodarczą kraju. W tym celu stworzony został system szkoleń i praktyk zawodowych przygotowujących do egzaminu państwowego, a w ostatnim czasie system studiów wyższych i praktyk zawodowych, których ukończenie uprawnia do wystąpienia o nadanie licencji. W każdym z tych przypadków koniecznym warunkiem było i jest przyswojenie wiedzy interdyscyplinarnej i to w wysokim stopniu zaawansowania. Dodatkowo licencjonowani pośrednicy są zobligowani do ustawicznego kształcenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji, przestrzegania standardów zawodowych, jak też ponoszą odpowiedzialność przed ministrem infrastruktury poprzez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej za rzetelne wykonywanie swoich obowiązków.

   Klient, mimo iż ma niezaprzeczalne prawo wyboru pośrednika, to jednak zadaniem państwa polskiego jest dbać o jakość usług z omawianej dziedziny, gdyż niekompetencja przyczynia się do ogólnych strat gospodarczych, a za nie płacą wszyscy obywatele.

   1. Jakie przesłanki kierują wnioskującym o konieczność zniesienia obowiązku wyrabiania licencji dla osób chcących zajmować się rynkiem nieruchomości?

   2. Jakie jest uzasadnienie, że licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami jest barierą dla rozwoju gospodarczego?

   Z poważaniem

   Poseł Michał Stuligrosz

   Poznań, dnia 22 marca 2010 r.