VI kadencja
Interpelacja nr 4858
do ministra zdrowia
w sprawie ograniczeń w stosowaniu preparatu leczniczego remicade
Szanowna Pani Minister! Jednym z najbardziej dotkliwych, długotrwałych i niszczących w skutkach schorzeń jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Są to przewlekłe choroby zapalne prowadzące do zniszczenia stawów. Obydwie wskazane choroby są wyjątkowo bolesne, trudne do wyleczenia i skutkują trwałym kalectwem dotkniętych nimi osób.
W opinii specjalistów jednym z najbardziej skutecznych leków jest dopuszczony do stosowania w 1999 r. przez amerykańską agencję Food and Drug Administration preparat leczniczy w postaci przeciwciała o nazwie remicade TM. Badania radiologiczne wykazały, że w czasie rocznego leczenia tym preparatem następuje całkowite zahamowanie procesu degradacji stawów. Lek ten wprawdzie nie prowadzi do pełnego wyleczenia i po zaprzestaniu podawania występuje nawrót choroby, jednak jego stosowanie stanowi prawdziwy przełom w hamowaniu postępu RZS i ZZSK, umożliwiając zahamowanie postępów choroby i normalną egzystencję oraz pracę zawodową chorych. Dotyczy to także osób cierpiących na chorobę Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczycę.
Pozytywną opinię o skuteczności preparatu remicade podzielają chorzy, dla których systematyczna kuracja tym lekiem stanowi jedyny skuteczny sposób leczenia przewlekłych stanów chorobowych.
W ostatnim okresie otrzymuję od wyborców niepokojące sygnały o wstrzymaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia finansowania leczenia pacjentów lekiem remicade. Z informacji otrzymanych od chorych wynika, że NFOZ odmawia już obecnie finansowania leczenia preparatem remicade osób chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) ze względu na to, że użycie remicade w przypadku tej choroby stanowi terapię niestandardową. Chorzy uznają to za wybieg formalny mający na celu zmniejszenie wydatków na stosunkowo kosztowne leczenie, mimo potwierdzonej skuteczności kuracji i jej bardzo dobrych wyników.
Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla pacjentów, wobec których wszystkie inne leki okazały się nieskuteczne. Dla tych osób pozbawienie możliwości dotychczas stosowanego leczenia oznacza perspektywę pogłębiania się stanów chorobowych, stosowanie coraz silniejszych środków przeciwbólowych i coraz większe upośledzanie sprawności ruchowej prowadzące do inwalidztwa w formie zmuszającej do stałego korzystania z pomocy osób trzecich. Oznacza to także, że coraz większa liczba chorych, często osób o wysokich kwalifikacjach zawodowych, będzie zmuszona do zaniechania aktywnego życia zawodowego i przechodzenia na renty inwalidzkie.
Wobec powyższego proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwu Zdrowia znany jest sygnalizowany przeze mnie problem?
2. Czy istnieją racjonalne przesłanki dla zaprzestania finansowania przez NFOZ kosztów leczenia preparatem remicade?
3. Czy istnieje obecnie realna możliwość zapewnienia innych skutecznych leków i metod kuracji dla pacjentów, u których pozytywne wyniki w leczeniu wskazanych wyżej schorzeń osiągnięto jedynie przy stosowaniu remicade?
Z poważaniem
Poseł Zbigniew Matuszczak
Chełm, dnia 2 września 2008 r.